UX مخفف کلمات User Experience است

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که ابتدا باید به خوبی مفاهیم بازاریابی را بدانید تا بتوانید با محتوای خود و قدرت کپی رایتینگ مشتریان را جذب کنید تا در نهایت فروش مورد نظر محقق شود. همانند تمامی فصل ها در شروع هر فصل آموزش دیجیتال مارکتینگ، دانشجویان نیازمند این هستند که با برخی از مفاهیم پایه ای اشنا شوند. اما برای اینکه بتوانید در این حوزه کار کنید یا درک درستی از مفاهیم آن داشته باشید باید با اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ نیز آشنا باشید.

علاوه بر پستهای رایگان، تعدادی پست پولی نیز در این سایت وجود دارد که به صورت عمیقتری یک مسئله را بیان و حل میکند. یک مشاور بازاریابی دیجیتال در برنامه ریزی، پیاده سازی و نظارت بر استراتژی های بازاریابی آنلاین پولی و ارگانیک یک تجارت تخصص دارد. این سفر شامل برخورد و تعامل مشتری با برند شما در همه کانالهای دیجیتال و غیر دیجیتال است که در نهایت احساسات و ادراک او را در مورد برند شما شکل میدهد. در بخش اینفوئنسرمارکتینگ و تبلیغات در پیجها و کانالهای تاثیرگذار متاسفانه ابزارهای موجود نتوانستند ارزش افزوده و اطمینانی ایجاد کنند. در بخش محتوا و مدیریت پیجها و کانالها (اینستاگرام، تلگرام و ….)، نوین هاب با رشد چشمگیر امکانات خود خیال کارشناسان بازاریابی دیجیتال را تا حد زیادی راحت کرده است.

مهمترین اقدامی که انتظار دارید خرید محصولات است، ولی گاهی میتواند شامل ثبت نام، پرکردن فرم، شرکت در یک رویداد، دانلود یک فایل یا نصب اپلیکیشن مورد نظر شما باشد. در این روش شما با استفاده از انواع فرمتهای محتوا سراغ مخاطب خود میروید تا ابتدا بتوانید آن را درگیر و وفادار کنید تا سپس به مشتری تبدیل شود. بهینه سازی نرخ تبدیل یعنی مجموعه اقدامات و فرایندهای مختلفی که در بخشهای متفاوت انجام میدهیم تا نرخ تبدیل ما به بیشتری میزان خود برسد. اگر اقدامات صحیح برای بهبود سئو سایت خود انجام ندهید، فرصت قدرتمندی برای رسیدن به موفقیت را از دست خواهید داد. حالا که می دانید چرا بازاریابی محتوا چنین ابزار قدرتمندی در بازاریابی آنلاین به حساب میآید، بگذارید به مثالهای واقعی از بازاریابی محتوا که میتوانند اطلاعات شما را نسبت به استراتژیهای محتوایی افزایش دهند، نگاهی بیاندازیم. حرفهایها سراغ ادوبی پریمیر یا افترافکت میروند، ولی اگر میخواهید سریع روی گوشی خود کلیپ بسازید میتوانید از اپلیکیشنهای قدرتمندی چون کاین مستر، ویوا ویدئو یا کمتازیا استفاده کنید.

متخصص دیجیتال مارکتینگ

اکنون، در این مبارزه سخت، دسترسی به بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مناسب میتواند به شما کمک کند بخش بزرگی از کارهای پیش پا افتاده را به طور خودکار انجام دهید. با تعریف شاخص اندازه گیری کلیدی KPI میتوان میزان موفقیت یک کمپین تبلیغات دیجیتال را نسبت به بودجه و هزینه انجام شده اندازهگیری کرد؛ چیزی که در مورد رسانههای آفلاین همچون تبلیغ در نشریات و بیلبورد قابل محاسبه نیست و در مورد تبلیغات تلویزیونی نیز به شکل دقیق اندازه گیری نمیشود. سیستم همکاری در فروش یا بازاریابی پورسانتی که با افیلیت مارکتینگ نیز شناخته میشود، در واقع روشی مرسوم از بازاریابی در دنیای آفلاین و آنلاین است که میتواند خروجی خوبی داشته باشد. در این سیستم شما به عنوان یک ناشر، تبلیغات محصولاتی که برای خودتان نیست روی سایت یا دیگر صفحات خود منتشر میکنید و در ازای تحقق اهداف مشخص پورسانت یا درصدی از فروش میگیرید. کارآموزی بازاریابی دیجیتال به شما در درک نحوه عملکرد سیستم بازاریابی آنلاین کمک می کند.

یا نمایش گفته میشود.

اگر شما به دنبال این آژانس ها هستید، باید موارد متعددی را در نظر داشته باشید تا بتوانید به موفقیت برسید. یک آژانس میتواند فقط بر SEO متمرکز باشد و برای رسانه، وبسایت و بلاگ با توجه به استراتژی معینی که به دیده شدن برند کمک میکند فعالیت کند. ایمیل در اغلب موارد برای ارائهی محتوا، اعلام تخفیفها و رخدادها و هدایت افراد به سمت وبسایت کسب وکار استفاده میشوند. KPI در واقع متغیرهای متنوع و قابل اندازهگیری است که براساس آنها میتوانیم میزان موفقیت در رسیدن به اهداف تعریف شده را ارزیابی کنیم. یعنی به جای صرف هزینه برای پیدا کردن مشتری، تمرکز بازاریابی روی تهیهی محتوای با ارزش و کشاندن یا جذب مخاطب است. همان طور که حدس میزنید بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ به معنای استفاده از ابزار ایمیل برای انتقال پیام به مخاطبان هدف به منظور جذب مشتریان جدید، حفظ رابطه با مشتریان قبلی، تبلیغات، ارائه محتوای کاربردی، ارسال پیشنهادات ویژه، تخفیف و…

میزان تکرار خرید یا به اشتراک گذاری محتوای برند شما در فضای مجازی توسط مشتری، معیارهای خوبی برای اندازه گیری درصد موفقیت شما در این مرحله است. ترافیک طبیعی یا ترافیک ارگانیک شامل ترافیکی میشود که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شما میشوند. رابط کاربری یا User Interface محیط نرمافزاری و طراحی ظاهری هر سیستمی است که با کاربر هدف تعامل دارد. رابط کاربری علاوه بر زیبای ظاهری و جذاب باید کاملا بهینه طراحی شود تا مخاطب بتواند به سادگی از آن استفاده کند.

صحه فرود یا لندینگ پیج در واقع صفحهای از سایت با طراحی خاص برای هدف یا کمپینی مشخص است که کاربران بعد از کلیک روی لینک مورد نظر وارد این سایت میشوند و با دریافت اطلاعات لازم به مشتری تبدیل خواهند شد. گاهی روشهای مختلف بازاریابی شما در همان مرحله اول به نتیجه نمیرسد و نمیتوانید نرخ تبدیل خوبی داشته باشید. صفحه فرود باید طراحی جذاب داشته باشد و با استفاده از اطلاعات کافی و یک فراخوانی یا کال تو اکشن (Call To Action) خوب بیشترین نرخ تبدیل را برای شما به ارمغان بیاورد. همان طور که در بالا اشاره کردیم، نرخ تبدیل اهمیت زیادی دارد و نشان میدهد تا چه اندازه در ازای هزینه پرداخت شده برای تبلیغات، عملکرد موفقی داشتهایم و نرخ تبدیل ما چقدر بوده است.

اگر از شبکههای اجتماعی مختلف برای بازاریابی محتوایی، انتشار محتوا، بازاریابی و تبلیغات محصولات و خدمات خود استفاده کنید، روش مورد نظر شما بازاریابی شبکههای اجتماعی نامیده میشود. در بازاریابی مجدد شما با روشهای مختلف بازاریابی مخاطبانتان را هدف قرار داده و پرزنت میکنید. شما مطالبی را در سایت خود دارید که در هیچ جای دیگر اینترنت پیدا نمی شود . لینکها مانند جاده های اینترنت هستند. اگر در فضای اینترنت و شبکههای اجتماعی از جمله اینستاگرام فعالیت داشته باشید، حتما تاکنون متوجه افزایش میزان فعالیت بازاریابی و حتی تولید محتوای بسیاری از کسبوکارها شدهاید. بازگشت سرمایه یا ROI یکی از مهمترین شاخصهای کلیدی عملکرد است که حتی خیلیها معتقدند استراتژی دیجیتال مارکتینگ باید براساس آن چیده شود؛ چراکه فروش و سودآوری بیشتر هدف نهایی هر تبلیغاتی است.

دیجیتال مارکتینگ چیست

گاهی به بازاریابی مجدد (Remarketing) ریتارگتینگ (Retarketing) یا هدفگیری مجدد مخاطبان نیز گفته میشود؛ چراکه بعد از بررسیها مشخص میشود این افراد بدون اقدام خاصی از سایت شما خارج شدهاند. فرض کنید کاربری عبارت تبلیغات کلیکی را در گوگل جستجو کرده و از طریق لینک نشان داده شده در نتایج جستجو وارد سایت یکتانت شود، به این ترافیک ورودی ارگانیک یا طبیعی گفته میشود. اگر در این مسیر با روشهایی غیر از تبلیغات مستقیم و با ارائه محتوای ارزشمند و کاربردی تلاش کنید تا مخاطب به مشتری تبدیل شود، این فرایند را بازاریابی ربایشی یا درونگرا (Inbound Marketing) میگویند. شما حسابتان را شارژ میکنید و هر زمان روی لینک مورد نظر کلیک شود، هزینه آن از حساب شما کسر خواهد شد. این به معنای بکارگیری یک طراحی وب سایت دوستدار موبایل (mobile-friendly) و یا پاسخگو (responsive) در موبایل است این ممکن است به معنای کاهش طول فرمهای تولید لید شما برای ایجاد یک تجربه بدون دردسر برای افرادی است که در حال دانلود محتوای شما هستند.

زمانیکه شما فیلدی را پر می کنید و یا بر روی دکمه ای کلیک می کنید عملیات لازم انجام می شود ولی متاسفانه صفحه Reload نمی شود. قبل از اینکه نتایج را مشاهده کنید، باید کارهای زیادی انجام دهید. یعنی مشتریان بالقوه محتوای ما را در موتورهای جستجو پیدا می کنند، متوجه ارزش و اهمیت آنها می شوند و زمانی که با ما تماس می گیرند، از قبل متقاعد شده اند که می خواهند از ما خرید کنند. قبل از شروع لیست بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ قصد داریم چند محصول را بررسی کنیم که میتوانید برای راه اندازی کسب و کار آنلاین خود استفاده کنید.

دیجیتال مارکتینگ

شما با انواع روشهای تبلیغاتی و بازاریابی خود در فضای آنلاین و با استفاده از ابزارهای دیجیتال دنبال یک هدف مهم هستید، اینکه در نهایت کاربران اقدام مورد نظر شما را انجام دهند. فراخوانی، فراخوان به عمل، درخواست اقدام، درخواست بازخورد یا کال تو اکشن، همه یک معنی دارند، یعنی اینکه بتوانید خیلی کوتاه و سریع در پایان پیام خود از مخاطبتان بخواهید که اقدام موردنظر شما را انجام دهد. این اقدام میتواند به اشتراک گذاری محتوا، بیان تجربه مشابه، نظر دادن، اقدام به خرید، پرکردن فرم، ثبت نام، بیان بازخورد و…

انجام میدهیم تا بتوانیم در نتایج جستجوی گوگل بهترین رتبه را داشته باشیم؛ چراکه براساس تجربه کاربران در نتایج به دست آمده روی یکی از سه لینک اول کلیک میکنند. به مجموعه فعالیت هایی که داخل سایت شما انجام می گیرد گفته می شود. در مقابل ترافیک ارگانیک، تصور کنید که برای دریافت ترافیک ورودی بیشتر از روشهای مختلف پولی چون انواع تبلیغات کلیکی استفاده کنید، به این روش ترافیک پولی (Paid Traffic) گفته میشود. بازاریابی موتورهای جستجو در واقع به معنای روشی از بازاریابی اینترنتی به وسیله تبلیغات پولی است که براساس آن کاری میکنیم تا رتبه سایت ما در نتایج جستجو بهبود یابد. همین مورد است که صنعت سئو را به صنعتی ارشمند تبدیل نموده است. به طور کلی نرخ تبدیل یعنی تعداد افرادی که از بین کل کاربران وارد شده به سایت، اقدام مورد نظر شما را انجام دادهاند. سئو خارجی (که “سئوی خارج از سایت” نیز نامیده میشود) به اقداماتی اشاره دارد که خارج از وب سایت شما انجام میشود تا بر رتبه بندی شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) تأثیر بگذارد.

سئو یک تکنیک حرفهای برای بهبود رتبه سایت شماست و عوامل بسیاری هستند که میتوانند بر سئوی سایت مشاهده سایت شما تاثیر بگذارند. کارشناس دیجیتال مارکتینگ یا همان شخص دیجیتال مارکتر درصورتی حرفهای خواهد بود که در همه زمینههای بازاریابی اطلاعات دقیقی داشته باشد تا درصورت نیاز بتواند از این اطلاعات درجای درست استفاده کند. البته ممکن است بعضی ابزارها یا آشنایی با بعضی از انواع بازاریابی در کسب و کاری که شما بعدا به آن مشغول میشوید نیاز نباشد، اما شما بهعنوان یک دیجیتال مارکتر حرفهای باید به همه حوزههای بازاریابی تخصص داشته باشید و در همه آنها اطلاعات لازم را کسب کنید تا درصورت نیاز از آنها استفاده کنید. در واقع نرخ کلیک به معنایی این است که چه تعداد از کل کاربرانی که لینک شما را در نتایج جستجوی گوگل، تبلیغات کلیکی، از طریق ایمیل یا هر پیام دیگری دیدهاند روی آن کلیک کردهاند. در واقع به این دلیل واکنشگرا بودن سایت در سئو مهم است که نشان میدهد تا چه اندازه برای مخاطب خود اهمیت قائل هستید و چقدر تلاش میکنید تجربهای ساده و لذتبخش داشته باشد.

بازاریابی محتوا

اگر همه تکنیکها و فاکتورهای سئو را رعایت کنید اما خود گوگل نتواند وب سایت شما را بررسی کرده و آن را ببیند، عملا هیچ ارزشی ندارد! برای این کار باید بین صفحات یک وبسایت یا صفحات مختلف وب ارتباط معنادار و منطقی بسازید. به سادگی، طراحان مشخصه های ظاهری وبسایت، خلق، محافظت وعیب یابی صفحات را برعهده دارند، طوری که مشتریان و ارباب رجوع تجربه های خوبی با نام تجاری شما خواهند داشت. در واقع شما در این روش با پرداخت هزینه برای نمایش تبلیغات، ترافیک ورودی دریافت میکنید. یا نمایش گفته میشود. واکنشگرا یا ریسپانسیو بودن سایت به این معناست که تمام صفحات و محتوای سایت شما در هر نمایشگری متناسب با اندازه صفحه نمایش موردنظر به درستی نمایش داده شود.

او در مدیریت اعتبار آنلاین، رسانههای اجتماعی و اینفلوئنسر مارکتینگ تخصص دارد و همیشه از پذیرندگان آغازین است. بازاریابی بیرونی، بازاریابی خروجی، بازاریابی برونگرا یا آوتباند مارکتینگ در واقع همان فرایند تبلیغات و بازاریابی پیوسته به روش مستقیم برای افزایش فروش محصولات است که از سالهای دور آن را میشناسیم. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال دنیای بسیار گسترده و وسیعی دارد که سراغ هر کدام از زیرمجموعههای آن بروید، وارد دنیای دیگری میشوید که برای خودش وسعت زیادی دارد. از آنجایی که در کاربرد روزانه، معمولا اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ به صورت انگلیسی به کار میروند، اگر با معنای آنها آشنا نباشید دچار مشکل میشوید. با خواندن این مقاله شما با خدمات و وظایف این آژانس آشنا میشوید و آگاه خواهید شد که در صورت همکاری با چنین مجموعهای چه انتظاراتی باید داشته باشید و آنها نسبت به شما چه وظایفی دارند و چه خدماتی را باید به شما ارائه دهند.