گوگل ادز چیست؟

خیر. گوگل برای برخی تبلیغدهندهها که به عنوان شریک تجاری گوگل ادز شناخته میشوند تخفیفهایی در نظر میگیرد اما به طور کلی، امکان گرفتن تخفیف یا استفاده رایگان از تبلیغات گوگل وجود ندارد. برای تقویت نام تجاری خود بازاریابی مجدد را امتحان کنید. در بازاریابی نباید هیچ کانال ورودی را از دست داد. در این راهنما متوجه خواهید شد که تبلیغ در گوگل ادز چیست و برای شروع تبلیغات در گوگل باید از مواردی مطلع باشید تا بهترین نتیجه را به دست آورید. البته اگر شما از سئو استفاده کنید و در ادامه از گوگل ادز نیز استفاده کنید، تقریبا همواره یک گام از همه رقبا جلوتر خواهید بود. همانطور که در قسمت قبل تنوع سرویسهای پیشنهادی گوگل را مشاهده کردید؛ میتوان به این نتیجه رسید که برای هرگونه کمپینی میتوان از این سرویس استفاده کرد. خب بعد از طی تمامی مراحل بالا و تعیین رتبه تبلیغتان هزینه نهایی محاسبه می شود به این صورت که مبلغ پیشنهادی تبلیغی که یک رتبه کم تر از شماست به اضافه ی یک سنت.

دومین نوع تبلیغات در گوگل ادز ویژه سایتهای فروشگاهی است و توسط آن میتوانید به صورت مستقیم یک محصول خاص را تبلیغ کنید. با این کار میتوانید به صورت منسجمتر، هر نوع محصول را تبلیغ کرده و در هر گروه، یک یا چند تبلیغ برای آن نوع محصول ایجاد کنید. بدون تبلیغ کردن کسی صدای محصول شما را نمیشود و از آن آگاهی پیدا نمیکند! سئو، تلاشی بلندمدت و البته هزینهبر است و باعث میشود بدون نیاز به تبلیغات در گوگل، در صفحه اول و رتبه اول گوگل قرار بگیرید و روزانه، حجم زیادی از ترافیک گوگل به وبسایت شما بیایند.

سایت گوگل ادز کسبوکارها میتوانند تبلیغشان را توسط GDN یا همان شبکه نمایش تبلیغات گوگل در سایتهای هدف نمایش دهند و هزینه آن را به روشهای مختلف مانند پرداخت به ازای کلیک یا تعداد نمایش خاص، پرداخت کنند. تبلیغات در گوگل مانند سایر روشهای تبلیغات آنلاین، با بودجه دلخواه ما انجام میشود. در غیر این صورت، شما می توانید وارد داشبورد گوگل ادز شده و روی Tools & Settings کلیک کنید و در بخش Billing وارد Settings شوید. مثلاً اگر کسب و کار شما یک رستوران است، شما میتوانید آدرس دقیق (امکان نمایش روی گوگلمپ) رستورانتان، ساعات کاری، لینک به صفحه منوها در سایت و … سیستم مزایده گوگل ادز چگونه کار می­کنند؟

و اینکه تبلیغ گوگل ادز شما با موفقیت همراه بوده است. علاوه بر این، این نوع کمپین برای افرادی مناسب است که میخواهند تبلیغشان همراه با نتایج جستجو نمایش داده شود و افرادی که در وبسایت ها به جستجو میپردازند میتوانند این تبلیغات را مشاهده کنند. بسیاری از کاربران هنگامی که قصد خرید یک محصول را دارند و نمیدانند از کجا و چطور محصول را با قیمت مناسب تهیه کنند، به سراغ گوگل میروند. امکان استفاده از کلمات کلیدیای که کاربران برای خرید محصولات و خدمات استفاده میکنند و میتوانند در فرآیند تبدیل کاربر به مشتری در وبسایت استفاده شوند، باعث نتیجهبخشی تبلیغات در گوگل شده است. همانطور که احتمالا متوجه شدهاید، تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز برای کاربرانی که در مراحل تحقیق و خرید قیف بازاریابی دیجیتال هستند خیلی مفید است.. به همین علت کسبوکارهای زیادی به سمت تبلیغات در فضای دیجیتال کشیده شدهاند. برخلاف بازاریابی سنتی که نتیجهگیری از موفقیت تبلیغ، کاری هزینهبر و سخت است؛ در بازاریابی دیجیتال همهچیز تحت کنترل و قابلبررسی است.

هزینه تبلیغات در گوگل ادز 43% از مشتریان واقعی روی تبلیغات یوتیوب کلیک می کنند. کافی است یک بنر تبلیغاتی جذاب آماده کنید و از گوگل بخواهید تا این بنر را در سایتها، اپلیکیشنها و کانالهای یوتیوب مرتبط با هنر و گردشگری (و صد البته، فقط به کاربرانی که ویژگیهای مد نظرتان را دارند) نمایش دهد. از سال ۲۰۱۸ یک کانال یوتیوب باید حداقل ۱۰۰۰ مشترک و ۴۰۰۰ ساعت زمان تماشا در ۱۲ ماه گذشته داشته باشد تا واجد شرایط درآمد تبلیغات باشد. با نوشتن تبلیغات بیشتر آغاز کنید: حداقل 5 تبلیغ در هر ad group داشته باشید و به طور مداوم تبلیغ بنویسید. بازاریابی مجدد: کسانی که قبلاً به سایت یا اپلیکیشن شما سر زدهاند، اما خریدی انجام ندادهاند. همانطور که می بینید راه های زیادی برای کسب درآمد از وب سایت یا وبلاگ وجود دارد.

سایت اصلی گوگل ادز این یعنی فرصتهای بیشمار بازاریابی برای یک کسبوکار در زمینه گرفتن ورودیهای مرتبط، برندسازی، فروش بیشتر و … سئو و تبلیغات گوگل در کنار هم میتوانند به نتایج خوبی برسند بهشرطی که هر دو کانال و قابلیتهای آن را به خوبی بشناسید و در زمان مناسب از آن استفاده کنید. سن افراد: مثلا فرض کنید محصول شما برای محدوده سنی 30 تا 35 سال مناسب است؛ شما با یادگیری روشهای کسب درآمد از گوگل ادوردز، متوجه میشوید که چگونه این آگهی را تنها به افراد همین بازه سنی نشان دهید. با این سرویس کسبوکارها میتوانند محصول و سرویس خود را در زمان و مکان مناسب یعنی درست وقتیکه کاربر کلمه کلیدی مرتبط با آنها را جستوجو کرده، تبلیغ کنند. بهتر است اگر برای هر محصول ادگروپ جداگانه ای دارید لینک همان صفحه را در بخش Final URL قرار دهید تا کاربر به صفحه آن محصول وارد شود. کلمه کلیدی همان عبارتی است که می خواهید با سرچ آن توسط کاربر تبلیغات مورد نظر شما نمایش داده شود.

بنابراین چون این امکان برای بسیاری از افراد فراهم نیست میتوانید بعد از ساخت اکانت گوگل ادز خود، از طریق یکی از سایتهای ارائه دهنده تبلیغات گوگل ادز برای راه اندازی کمپین و شارژ حساب خود از طریق این سایتها به صورت واسط اقدام کنید. راه دیگر بهره گرفتن از ظرفیت شبکههای اجتماعی با کمک کارشناسان سوشال مدیا است. در قسمت بعد با انواع سرویسهایی که این پلتفرم ارائه سایت اصلی گوگل ادز میکند؛ آشنا میشوید. در این مقاله با این سرویس تبلیغاتی گوگل آشنا شده و با بررسی قابلیتها و مزیتهای این سرویس متوجه خواهید شد که هر چه سریعتر باید استفاده از گوگل ادز را شروع کنید! در این قسمت مزیتهای انتخاب گوگل ادز بهعنوان سرویس تبلیغاتی برای یک کسبوکار معرفی خواهند شد. تنها باید هدف خود از تبلیغات را مشخص کرده و سرویس مربوط به آن هدف را انتخاب کنید.

گوگل ادوردز Google adwords یا گوگل ادز Google ads یک سیستم تبلیغاتی پیشرفته برای بازاریابی است که می توان به کمک آن در نتایج گوگل تبلیغاتی با کلمات کلیدی مورد هدف ایجاد کرد و ورودی های گوگل وبسایت مورد نظر را از این طریق افزایش داد. پس هر چقدر وبسایت مرتبطتر باشد و کاربر بیشتر در آن بماند، امتیاز کیفیت تبلیغ شما بالاتر خواهد بود. در گوگل ادز میتوانید بهسرعت نتیجه تبلیغات خودتان را مشاهده کرده و نرخ بازگشت سرمایه آن را محاسبه کنید. از طرف دیگر، امتیاز کیفیت با مرتبط بودن و مفید بودن آگهی برای جستجوگر محاسبه می­شود و تنها بخشی از روند تعیین جایگاه آگهی است.

تحقیق کلمه کلیدی (Keyword Research) به روند استفاده از ابزارها و داده­ها اشاره دارد تا مشخص شود که کدام ­یک از کلمات کلیدی به احتمال زیاد، تبلیغات و سایت شما را با حجم بالایی از ترافیک مواجه می­کند. باتوجه به آنکه کشورها از نظر توسعه یافتگی، سطح بندی می شود، هزینه ترافیک سرچ بیشتری را پرداخت می کنند. سه عامل مهم که گوگل بهعنوان فاکتورهای امتیازدهی در این مزایده تبلیغاتی در نظر میگیرد؛ در زیر آورده شده است. شما با انجام سه مرحله میتوانید کسب درآمد دلاری از گوگل را آغاز کنید. با این وجود، ترفند اضافه کردن کدهای UTM هنگام تنظیم گوگل ادز در زمان ایجاد کمپین است، بنابراین لازم نیست این کار را به صورت دستی برای هر URL تبلیغات انجام دهید. در این صورت الباقی هزینه در حساب تبلیغات شما باقی می ماند و می توانید در روزهای بعدی تبلیغات خود از آن استفاده کنید.

با وارد شدن به این سایت صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد.

در این حالت گوگل اطلاعاتی مانند اسم محصول، عکس و قیمت آن را گرفته و در جستوجوهای نزدیک به نام محصول، اطلاعات آن را در ابتدای صفحه جستوجو نمایش میدهد. گوگل ادز اطلاعاتی در مورد میزان جستوجو کلمات کلیدی مختلف نیز در اختیار استفادهکنندگانش گذاشته که میتوان از این اطلاعات در سئو سایت نیز استفاده کرد. در نتیجه تعداد افراد بیشتر آگهی تبلیغاتی شما را می بینند و سایت شما کلیک بیشتری هم دریافت می کند که این امر می تواند باعث فروش بیشتر و در نهایت سود بیشتر شما شود. در این مقاله قصد داریم به توضیح یکی از پرکاربرد ترین افزونه های گوگل ادوردز (اضافه کردن شماره تماس در گوگل ادوردز) بپردازیم. یکی از استراتژیهای کاربردی در این زمینه اجرای کمپینهای گوگل ادز با بودجه کم و تحلیل نتایج کلمههای کلیدی انتخابشده است.

بهمحض اجرای کمپین میتوان بدون هیچ فعالیت دیگری رتبه اول نتایج جستوجو را گرفت؛ اما این رتبه فقط مخصوص بازه زمانی اجرای کمپین است و بهمحض تمام شدن بودجه، رتبه نیز از دست میرود. محتوای صفحه فرودی که در گوگل ادز قرار داده میشود کاملاً دست کسبوکار بوده و برخلاف سئو نیاز به محتوا نداشته و میتواند تبلیغاتی باشد. هرچه امتیاز کیفیت بالاتر باشد، برای کاهش هزینه کلیک و نمایش بیشتر، بهتر است و کلمات کلیدی با داشتن امتیاز کیفیت بالا باعث صرفه­جویی در هزینه تبلیغات در گوگل می­شوند و بنابراین، رتبه آگهی بهتری نیز به دست می­آید. داشتن کمپین تبلیغاتی باعث افزایش ترافیک شما میشود و در صورتی که در صفحه خود CTA حرفه ای داشته باشید، این ورودی به فروش تبدیل میشود. اگر شما کمترین قیمت را برای هر کلیک مشخص کرده باشید، قانون قبلی نقض میشود و شما باید بیشترین قیمتی را که تعیین کرده اید، برای هر بار کلیک بر روی تبلیغ شما پرداخت پرداخت نمایید.

درامد از گوگل ادز

تا زمانیکه از کلمات کلیدی اشتباه یا متنهای ضعیف در آگهیهای خود استفاده نکنیم، احتمال موفقیت ما در کمپینهای گوگل ادز بالا خواهد بود. بهصورت کلی پنج مدل تبلیغ زیر در این سرویس وجود دارد که میتوانید از آنها بسته به نیاز در کمپینهای خود استفاده کنید. در محتوای نوشته شده سعی شد تا یک دید کلی از تبلیغات گوگل (Google Ads) شکل بگیرد ولی این پایان کار نیست و باید در این زمینه تخصص و تجربه کافی داشته باشید تا از بودجه ای که به این موضوع اختصاص داده می شود بیشترین بهره را ببرید. در قسمت آخر مقاله به این موضوع میپردازیم که در فعالیتهای بازاریابی باید کدام گزینه را انتخاب کرد و به آن بودجه بیشتری اختصاص داد. با توجه به رقابت بالای کسب و کارها برای تبلیغ در کلمات کلیدی مد نظر خود در سیستم تبلیغات گوگل، گوگل این کلمات را به مزایده میگذارد و عوامل مختلفی را برای انتخاب تبلیغی که قرار است برای هر کلمه نمایش داده شود، در نظر میگیرد تا مشخص شود کدام تبلیغ برای هر کلمه کلیدی نمایش داده شود.

البته بسیاری از بازاریابها مرتبط بودن را جزئی از فاکتور کیفیت تبلیغ در نظر گرفته و بهعنوان عامل مجزا به آن نگاه نمیکنند. معروفترین و کاربردیترین نوع تبلیغات در گوگل، نمایش تبلیغ در هنگام جستوجوی کاربر است. در صورتی که کاربر گوگل یک کوئری یا عبارت کلیدی را جستجو کند، گوگل نتایج مرتبط بسیاری را نمایش می دهد. گوگل از شاخص Quality Score استفاده می­کند تا مشخص شود که چگونه هر آگهی بر اساس نرخ کلیک، ارتباط کلمه کلیدی با آگهی و صفحه فرود و نیز کیفیت صفحه فرود (landing page) برای کاربر مفید است.

کسبوکارها در این حالت تبلیغشان را در حین پخش ویدیو و یا استریم به بازدیدکنندهها نشان میدهند. باید خاطر نشان کرد از هر حساب کاربری هر شرکت فقط یک کلمه را می توان وارد مزایده کرد. گوگل، تبلیغات نمایشی را نیز ارائه میدهد که در همان پنل کاربری گوگل ادز وجود دارد. برای مثال همان مغازه بستنی فروشی را فرض کنید، دوست دارید فردی که آدرس یک بستنی فروشی را از گوگل می پرسد اولین آدرس کدام مغازه باشد؟ همان سایت GOOGLE.COM؛ همان سایتی که همه ما سوال های ریز و درشت خودمان را از آن می پرسیم! با وارد شدن به این سایت صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد. تبلیغکنندگان، آن کلمات را در سیستم مزایده گوگل انتخاب می­کنند، به این امید که تبلیغات آن­ها با برنده شدن در مزایده، در صفحه اول گوگل دیده شود(. گوگل ادز که نام قبلی آن گوگل ادوردز (google adwords) بوده، سیستم تبلیغاتی گوگل است که در آن تبلیغکنندگان، کلمات کلیدی مد نظر خود را برای تبلیغات کلیکپذیر خود در گوگل، به مزایده می­گذارند تا در نتایج جستجوی گوگل و مخصوصاً در صفحه اول گوگل دیده شوند.

نحوه کار با گوگل ادز

گوگل ادز (گوگل ادوردز/google AdWords سابق) سیستم تبلیغاتی گوگل است که در آن تبلیغ کنندگان برای هر یک از کلمات کلیدی خود به نوعی مزایده می کنند تا تبلیغات قابل کلیک آنها در صفحه نتایج جست و جوی گوگل نمایش داده شوند. براساس نوع کسب و کار خود شهر ، سن و جنسیت مخاطب خود را مشخص کنید تا تبلیغات فقط به آن ها نمایش داده شود. برای این کار همین الان با دپارتمان تبلیغات در گوگل نوین مارکتینگ تماس بگیرد. به این صورت که هر وب سایتی که برنده مزایده گوگل شود می تواند جایگاه بهتری را در گوگل از آن خود کند. به صورت میانگین در هر ثانیه 63 هزار یا به بیان دیگر روزانه 5.6 میلیارد جستجو در گوگل صورت می گیرد. نمایش در سایتهای مرتبط: شما میتوانید محتوای تبلیغاتی خودتان (مانند بنر، گیف یا حتی ویدیو) را در سایتهای مرتبط با کسب و کارتان نمایش دهید.

تبلیغات گوگل ادز چیست