کدینگ حسابداری چیست؟ کدینگ در حسابداری و مراحل آن وبلاگ فینتو

به این ترتیب می‌توان گفت کدینگ یکی از اجزای کلیدی در حسابداری محسوب می‌شود. اگر چه سیستم‌های پیشرفته حسابداری این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهند، این تسلط و دانش کاربر است که به آنها معنا داده و آنها را قابل جستجو می‌سازد. کدینگ حسابداری به افراد و کاربران سیستم‌های حسابداری کمک می‌کند تا اسناد مالی مختلف را طبقه‌بندی کرده و در صورت لزوم به آنها دسترسی داشته باشند. این کار به روش‌های مختلف قابل انجام است و هیچ روش جهانشمول یا از پیش ارجحی برای این کار وجود ندارد. سیستم‌های حسابداری پیشرفته اغلب امکانات مختلفی برای کدینگ به کاربران ارائه می‌دهند.

کدینگ یا کدگذاری راهی برای دسترسی ساده‌تر به اسناد مالی و حسابداری دوره حسابداری در تبریز ایجاد می‌کند. سطوح مختلفی از کدینگ وجود دارد که با توجه به حجم اسناد می‌توان از آنها استفاده کرد. برای مثال در یک سوپرمارکت محصولات زیادی وجود دارد که در یک سیستم حسابداری لازم است کدگذاری شوند. برای این محصولات نمی‌توان از روش‌های کدینگ ساده مثل استفاده از مخفف یا حروف اول نام‌ها استفاده کرد چرا که مشکل شباهت و تعدد کدهای مشابه ایجاد می‌شود.

  • در این روش، از حروف الفبا به عنوان کد برای کمک به حافظه استفاده می‌شود.
  • لذا در سیستم کدینگ حسابداری، علاوه بر مشخص شدن سرفصل های اصلی و فرعی فعالیت ها و موضوعات مرتبط، قادریم ارتباط بین آن ها را به دست بیاوریم و آن ها را برای ذی نفعان و کسانی که می توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند توضیح دهیم.
  • هیچ رویکرد اجباری وجود ندارد ولی با این حال، یک طرح کدگذاری رایج به این صورت است.
  • در صورتی که کسب و کار شما یک کسب و کار ساده تولیدی با چند مشتری مشخص و منابع اولیه مشخص باشد، شاید بتوانید به سادگی نام طرف‌های حساب خود را در کد محاسبات آنها لحاظ کنید.

کدینگ حسابداری، به فرآیند دسته بندی و مرتب‌ سازی موضوعات و عنوان‌ های مربوط به فعالیت‌ های حسابداری یک شرکت یا سازمان شناخته می‌شود. سیستم کدینگ حسابداری امکان دسته بندی و مرتب سازی عملیات مالی را طبق موارد مختلفی مانند نوع و سطح فعالیت سازمان برای حسابداران فراهم می‌آورد. به این دسته بندی‌ها، شاخه بندی کردن و کدگذاری حساب‌ها کدینگ حسابداری گفته می‌شود. کدینگ در لفظ به معنای شماره گذاری است و ترکیب آن با حسابداری این معنا را می‌دهد که حساب‌ها در حسابداری را کدگذاری کنیم.

لایه‌های مختلف کدینگ حسابداری

در بخش بدهی‌های جاری، حساب‌ها و اسناد پرداختنی تجاری، سایر حساب‌ها و اسناد پرداختنی، سفارش‌ها و پیش دریافت‌ها، ذخیره مالیات، سود سهام پرداختنی، سپرده‌های پرداختنی، اعتبارات مالی دریافتنی کوتاه مدت و ذخایر قرار می‌گیرد. در مورد دارایی‌های غیرجاری 2 نشانگر گروه حساب اصلی است و 01 دارایی‌های ثابت مشهود را نشان می‌دهد، البته یک استثناء در این بخش سایر دارایی‌ها است که به آن کد 299 داده می‌شود. دارایی‌های ثابت مشهود، استهلاک انباشته دارایی‌های ثابت مشهود، دارایی‌های در جریان تکیمل، دارایی‌های نامشهود، سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و سایر دارایی‌هایی که جاری نیستند در دسته دارایی‌های غیرجاری قرار می‌گیرند. این مدل از کدینگ همان شیوه اختصارنویسی است که در زبان فارسی استفاده می‌شود. در نهایت می‌توان گفت با کدینگ می‌توان آنالیزهای مالی را با دقت و سرعت بیشتری انجام داد و در کنار آن برای سرمایه‌گذاری‌های آینده تصمیم‌های بهتری گرفت. سطح تفصیلی در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف متناسب با پیچیدگی آن‌ها ممکن است شاخ و برگ بیشتری پیدا کند و خود زیرمجموعه‌های دیگری را در بر بگیرد.

کدینگ حسابداری چیست؟ کدینگ در حسابداری و مراحل آن وبلاگ فینتو

این اجزاء حسابهای معین و تفصیلی می باشند که در زیر گروه اصلی معادله حسابداری قرار گرفته اند. کدینگ باید به نوعی طراحی شود که استانداردهای حسابداری را نقض نکند. در سیستم های حسابداری معمولا کدینگ حسابداری به صورت پیش فرض طراحی شده که لازم است حتما حسابداران آنها را بررسی کرده و در صورت بروز مشکل و مغایرتی آن را اصلاح نمایند.

تمامی حقوق برای مجموعه امین سیستم آرمان محفوظ می باشد.