پینچ ولو چیست؟ سایت تخصصی خرید ابزار دقیق ایران | kasrasaran

تصویر متحرک زیر، مکانیزم عملکرد این شیرها را به خوبی نمایش می‌دهد. هنگامی که هوا یا فشار هیدرولیک به ولو اعمال می شود، اسلیو لاستیکی الاستومری را به سمت پایین فشار می دهد و یک اثر پینچ ایجاد می کند. هنگامی که اسلیو کاملا گیر کرده است، جریان محدود می شود و شیر بسته می شود. اسلیو لاستیکی در یک شیر پینچ قابلیت به دام انداختن ذرات در اطراف خود را دارد و قابلیت توقف کامل جریان را فراهم می کند. ثابت شده است که شیرهای پینچ عملکرد بهتری دارند و بر سایر انواع شیرها مانند شیرهای توپی، شیرهای پروانه ای و شیرهای دیافراگمی برتری دارند. قابلیت اطمینان و کیفیت بالاتر Pinch Valve استثنایی است، به طوری که بسیاری از کاربران شیر، Pinch Valve را یک مزیت بزرگ برای سیستم خود می دانند.

از دیگر دلایل مفید بودن این شیرها برای کاربردهای صنعتی به کاهش نشت پلاگین کمک کرده و گشتاور عملیاتی را نیز کاهش می دهد. در ادامه به بررسی پلاگ ولو، عملکرد، کاربرد، مزایا و معایب میپردازیم. برخلاف گیت ولو آب بندی، بسته بندی و لایه های پوشاننده مختلفی برای این ولو موجود است.

پینچ ولو در تصفیه آب: کاربردها و عملکرد

پینچ ولو چیست؟ سایت تخصصی خرید ابزار دقیق ایران | kasrasaran

بالا و پایین رفتن این دیسک، باعث باز و بسته شدن مسیر جریان سیال می‌شود. به منظور دستیابی به درزبندی مناسب مسیر جریان، در هنگام بسته بودن کامل شیر، تمام سطح دیسک باید با نشیمنگاه در تماس باشد. این شیرها نباید برای کنترل یا تنظیم جریان مورد استفاده قرار گیرند. میتواند یک مکانیسم ساده با پیچ شدن فقط در یک طرف لوله یا یک پیچ دیفرانسیل با دو مکانیسم پینچ باشد. همچنین میتوان از مکانیسم های مکانیکی با استفاده از هوا یا فشار هیدرولیک برای فشردن لوله استفاده کرد.

ولو ایزوله یا ولو ایزولاسیون چیست ؟

شیر کروی، شیر بشقابی یا «گلوب ولو» (Globe Valve)، یکی از انواع ولو با حرکت خطی است که به منظور توقف، راه‌اندازی و تنظیم (کاهش/افزایش) تدریجی جریان سیال مورد بررسی من در اینجا استفاده قرار می‌گیرد. ولوهای دارای اتصالات جوشی، فقط برای لوله‌های فولادی با سایز لوله 50 میلی‌متر به بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. به منظور اجرای اتصالات جوشی، انتهای ولو ماشین‌کاری می‌شود تا بتوان آن را به راحتی درون لوله قرار داد. این روش برای سیستم‌های دارای فشار عملیاتی بالا و سیستم‌های بدون نیاز به باز کردن ولو کاربرد دارد. اغلب ولوها توسط اتصالات فلنجی ساخته شده و در سیستم پایپینگ نصب می‌شوند.

  • زمانیکه فشار خارجی آزاد می شود، نیروی محیط جاری و خاصیتِ بازجهشِ لاستیک کاملا باعث باز شدنِ شیر می شوند.
  • اگر شیر در اندازه گفته شده طراحی نشوند به نیروی عظیمی برای باز و بسته کردن شیر نیاز داریم.
  • شیرهای سماوری از متداول ترین نوع شیرهای صنعتی به شمار می آیند که
    از یک دسته متحرک برای کنترل جریان استفاده می شود.
  • این شیرها در اغلب موارد به منظور کنترل جریان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بسیاری از سیستم‌های آبیاری مکانیزه نیز از این ولوها استفاده می‌کنند. شیر پروانه ای یا «باترفلای ولو» (Butterfly Valve)، یکی دیگر از انواع valve با چرخش 90 درجه‌ای و عملکرد کنترلی است. حرکت دورانی دیسک‌های دایره‌ای یا مستطیلی شکل در این نوع شیر، امکان توقف، تنظیم و شروع جریان در سیستم‌های پایپینگ را فراهم می‌کند. به دلیل چرخش یک چهارم محرک ولو، سرعت تنظیم جریان با استفاده از این شیر بالا است.

دسته بندی ولوهای پرکاربرد در صنعت