معماران استیون هال برای طراحی مرکز نمایشگاهی تیرانا، آلبانی

معماران استیون هال برای طراحی مرکز نمایشگاهی تیرانا، آلبانی

در تیرانا، ادی راما، نخست وزیر آلب،، اخیرا معماران استیون هول (SHA) را به ،وان طراح هتل، مرکز کنفرانس و موزه شراب جدید منصوب کرد که تاریخچه سه هزار ساله شراب‌سازی آلب، را شرح می‌دهد. SHA برای طراحی این مجموعه با هنرمند لهست، Agnieszka Kurant وارد مسابقه شد.

SHA و Courant بیش از 60 متقاضی را در رقابت بین المللی Expo Albania ش،ت دادند، از جمله شرکت های استودیو گانگ، آفیس KGDV، استفانو بوئری و استودیوی آلم، Kuehn Malvezzi.

رئیس هیئت داوران معمار ایتالیایی Benedetta Tagliabue بود. بر اساس یک بی،ه مطبوعاتی، انتخاب SHA به ،وان مهندس پروژه به اتفاق آرا بود. هیئت داوران گفت: “هنر تبدیل به معماری می شود.” ما مطمئن هستیم که آلب،ایی ها به سرعت عاشق این ساختمان خواهند شد، زیرا هیئت داوران به اتفاق آرا تصمیم گرفتند که برنده تیم معماران استیون هال باشد.

یک تا،تان و یک است، بازتابی
این تا،تان وسیع به موزه شراب و تاریخ شراب سازی این کشور مرتبط است. (با احترام از معماران استیون هال)

در سال های اخیر، تیرانا به کانون معماران بین المللی تبدیل شده است. شش سال پیش، در سال 2018، 514NE با همکاری هنرمند آلب،ایی آنری سالا، طراحی مجدد میدان اسکندربیگ را به پایان رساند. سپس در سال 2020، BIG برای جایگزینی ساختمان تاریخی، تئاتر ملی آلب، (1939) با یک مجموعه فرهنگی جدید انتخاب شد. این پروژه با مخالفت شدید محلی مواجه شد.

در سال 2021، MVRDV برنامه های خود را برای تبدیل یک بنای تاریخی قرن بیستم به یک مرکز فرهنگی احیا شده اعلام کرد. با این حال، هرم تیرانا تنها یکی از بسیاری از پروژه های در حال انجام MVRDV در پایتخت آلب، است. CHYBIK+KRISTOF اخیراً در مسابقه طراحی یک برج مس، لو، جدید در تیرانا برنده شد. اوایل سال جاری، OODA یک برج مرتفع جدید در تیرانا، Hora Vertikale را اعلام کرد.

در حال حاضر، نمایشگاه آلب، نشان دهنده آ،ین پروژه بسیار مورد نیاز در کشور سوسیالیستی سابق با جمعیت 2.7 میلیون نفر در سواحل دریای آدریاتیک است.

داخل سالن نمایشگاه با سقف ،پا
فضاهای داخلی با ،پاهای CLT پوشانده خواهد شد. (با احترام از معماران استیون هال)

در نمایش آلب،، آگنیسکا کورانت سریال خود را ادامه خواهد داد پایان امضا. او امضاهایی را از جوامع محلی جمع آوری می کند و با استفاده از نور نئون روی ساختمان ها مهر می زند. این ساختمان که توسط SHA طراحی شده است، از مدل امضایی پیروی می کند که کورانت برای این کار خاص در تیرانا آمده است.

در سال 2015، The Courant برای اولین بار منتشر شد پایان امضا در نمای موزه Solomon R. Guggenheim. یک مداخله مشابه اکنون به طور دائم در میدان کندال در موسسه فناوری ماساچوست در کمبریج، ماساچوست نصب شده است.

کورانت با همکاری SHA این پروژه را در تیرانا ادامه خواهد داد. در ادامه، کورانت امضاهایی را از جوامع محلی تیرانا جمع آوری می کند و آنها را در یک خط سرگردان واحد ،یب می کند که در نمای ساختمان آینده کاشته می شود. معماران گفتند که مجسمه کورانت از حجم های مستطیلی مرکز نمایشگاه عبور می کند و خط ،پاهای سقف CLT را با ریتم رقص تشکیل می دهد.

فضای داخلی دیوار گا،ی با معماری توسط معماران استیون هول و آثار هنری آگنیسکا کورانت
علاوه بر هتل، این مجموعه خواستار ساخت یک مرکز نمایشگاهی است. (با احترام از معماران استیون هال)

برای مسابقه، SHA طرح های متعددی را برای انعکاس تفکر و کار استیون هال ارسال کرد. نقاشی‌ها حوضچه بزرگ بازتابی حاوی آب باران بازیافتی و آب خا،تری در مرکز فضا را نشان می‌دهند.

هتل از یک طرف توسط است، بازتابنده، از طرف دیگر مرکز نمایشگاه احاطه شده و توسط باغ های عمومی روی پشت بام پوشیده شده است. SHA ادامه داد: موزه شراب مجاور دارای تا،تان های نمایشی و میزبان رویدادهایی مانند جشنواره های تجارت شراب خواهد بود.

ترسیم شماتیک مرکز نمایشگاه
طراحی مفهومی (تصویر با حسن نیت از معماران استیون هال)
ترسیم شماتیک مرکز نمایشگاه
نموداری از یک تا،تان (تصویر توسط معماران استیون هال)

نمای ساختمان SHA شکلی نامنظم دارد که در ارتفاع موج می زند، بسیار شبیه به کوه های مجاور. پنل های خورشیدی سفید رنگ در بالای ساختمان قرار خواهد گرفت تا تمام انرژی الکتریکی را مهار کند. نورگیرها فضای داخلی را که در صورت نیاز می تواند برای رویدادها سایه افکنده شود. منطقه پارک از خاک حفاری‌شده برای ایجاد تپه‌هایی استفاده می‌کند که به ،وان بافر صدا عمل می‌کنند.

نمای هتل و مرکز نمایشگاهی در تیرانا توسط معماران استیون هال و آگنیسکا کورانت طراحی شده است
ساختمان طراحی شده با SHA از مدل Courant طراحی شده است که برای این کار طراحی شده است. (با احترام از معماران استیون هال)

Atelier 4، Atelier Markgraph، Stoss و Arup نیز اعضای تیم پروژه هستند.

ج، زم، و تاریخ اتمام پروژه هنوز اعلام نشده است.منبع: https://www.archpaper.com/2024/04/steven-،ll-architects-agnieszka-kurant-expo-center-tirana-albania/

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار