سیستم تهویه مطبوع و انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی کولرنیو-اخگرتابش

سیستم های مرکزی تجهیزاتی را دارند که در بیرون از فضای داخلی قرار می گیرند وتوسط وسایل جانبی که در داخل قرار می گیرند، فضای داخلی را به طور غیر مستقیم گرم یا سرد می کنند. حتما شما هم با ما هم عقیده هستید که در روزهای گرم تابستان کار نکردن و خرابی کولر واقعا آزاردهنده باشد. در این فصل از سال به دلیل ترافیک بالا و خرابی مکرر ایرکاندیشن‌ها، معمولا اعزام سرویس‌کار توسط شرکت‌ها با تأخیر انجام می‌شود.

سیستم تهویه مطبوع و انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی کولرنیو-اخگرتابش 8- ظرفیت پیش سرمایش به منظور کاهش اندازه دستگاه های تهویه مطبوع و یا سرمایش جزئی ساختمان. سیستم سرمایش گرمایش چیلر را می‌توان بر روی پشت بام، حیاط و یا ترس نصب کرد. این سیستم‌ها ابتدا هوای بیرون را دریافت کرده و پیش از آن که درون ساختمان جریان یابد، ابتدا از فیلتر موجود در آن سیستم عبور کرده و گرم‌تر و یا سردتر می‌شود و سپس در هوا محیط جریان یافته و مجدداً در سیستم استفاده می‌شود. نکته طلایی این است که سیستم هایی که برای گرمایش طراحی شده اند اما قابلیت تأمین سرما هم دارند، اغلب راندمان چندان خوبی ندارند. پس اگر می توانید، بهتر است یک سیستم برای گرما و یک سیستم برای سرما تهیه کنید تا بازدهی بهتری داشته باشید. در ادامه تعدادی از محبوب ترین و پر استفاده ترین ادوات سرمایشی در بازار ایران را نام برده و در خصوص مزایا و معایب آنها صحبت می کنیم.

از آن‌جایی که فن کویل‌ها قابلیت نصب سنسور را دارند، می‌توان عملیات هوشمند سازی، کنترل و برنامه‌ریزی دستگاه را از این طریق انجام داد. توجه داشته باشید که قبل از نصب داکت اسپیت باید مواردی چون منبع تولید آب گرم، موتور خانه و گاز در ساختمان لحاظ شده باشد تا بتوان کار نصب این سیستم را انجام داد. فراموش نکنید که برای تامین سرمایش صرفا استفاده از یک سیستم تراکمی مد نظر قرار می‌گیرد. تمام کانال‌های داکت اسپلیت در سقف کاذب ساختمان قرار می‌گیرد و به شکل عمودی تا پشت بام امتداد نداشته و کلیه دریچه‌هایی که برای ورود هوای سرد و گرما تعبیه می شود، با توجه به CFM مورد نیاز، طراحی و همچنین با گیجی به نام داکتیلاتور اندازه گیری می‌شود. مثال سیستم های ترکیبی انواع داکت اسپلیت ها، دستگاه های جدید گازسوز GHP و دستگاه جدید VRF هستند که این مولدهای انرژی با کمک تجهیزاتی از جمله هواسازها، فن کویل ها و هیترها به سرمایش و گرمایش ساختمان کمک می کنند. نوع سرمادهی یا گرمادهی این سیستم بسیار خوشایند و مطبوع بوده و برای خانه یا دفتر کار پیشنهاد می‌شود.

  • کولرهای گازی قابلیت تنظیمات مختلفی را در اختیار شما قرار می دهند، علاوه بر دما می توان رطوبت محیطی را هم کنترل نمود، امکان ضدعفونی کردن هوای ساختمان هم با این ادوات فراهم می شود و نیازی هم نیست نگران اقلیم محل ساختمانتان باشید.
  • دستگاهی که پرتاب باد در آن به وسیله فن سانتریفیوژ انجام می‌شود و با عبور آن از کویل آب گرم و یا آب سرد، عملیات گرمایش و سرمایش محیط انجام می‌شود، را فن کویل می‌نامند.
  • انتخاب سیستم بهینه هم هزینه های شما را کاهش می دهد و هم تجربه شما را در استفاده از این محصولات بهبود می بخشد.
این سری از سیستم های سرمایشی در مدل های مختلف و ساختار خاص از قبیل کولر آبی معمولی، کم مصرف، سلولزی و پرتابل از ظرفیت 2500 تا ظرفیت تولید و عرضه می گردند تا بتوان از آن برای فضاهایی با متراژ بزرگ و کوچک استفاده کرد. از مزایای کولر آبی میتوان به مقرون به صرفه بودن، بازدهی بالا در تامین برودت، مصرف برق و انرژی پایین، راه اندازی آسان و کاربری ساده اشاره کرد. برای پیشنهاد سیستم مناسب برای این پروژه باید شهر محل پروژه را نیز اعلام بفرمایید.

چیلر؛

کولرهای گازی نیز نوعی از دستگاه های مربوط به تهویه مطبوع می باشند، که وظیفه آنها گرفتن گرمای هوای داخلی و هدایت آن به فضای خارج و خنک ساختن محیط مورد نظر می‌باشد. کولرهای گازی از طریق سیکل تبرید تراکمی، سبب تولید سرما و برودت می‌شوند. این دستگاه ها را می‌توان به دو دسته کولرهای دو تکه که آنها را با نام اسپلیت نیز میشناسند و یا کولرهای یک تکه طبقه بندی نمود. یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از سیستم های متمرکز تهویه مطبوع، کاهش هزینه های نهایی انرژی مصرفی ساختمان است. البته باید توجه نمایید که این سیستم ها به طور معمول به دلیل فعالیت دائمی به سرویس و نگهداری مداوم نیاز داشته و عدم توجه به این نکته، می تواند با خرابی هایی همراه شوند، که تنها با تعمیر موتورخانه قابل رفع می باشند.

تاریخچه سیستم سرمایشی

در این بخش برخی از انواع پرکاربرد سیستم های تهویه مطبوع را به شما معرفی خواهیم کرد. به طور کلی می توان سیستم های تهویه مطبوع را با توجه به فاکتورهای مختلف، در دسته بندی های متفاوتی جای داد. در نوع اینورتر کولر گازی، با رسیدن دمای محیط به دمای تعیین شده و مطلوب، دور موتور به صورت خودکار کاهش پیدا می‌کند و بالعکس. البته توجه داشته باشید که در هنگام نصب رعایت برخی نکات و موارد برای افزایش بهره‌وری آن لازم و ضروری است. به عنوان مثال بخش بیرونی این نوع کولرهای گازی باید در مجاورت هوای آزاد قرار داشته باشد. امکان استفاده از کنترلرهای مرکزی جهت کنترل از یک مکان و ارائه تفکیک مصرف برق سه فاز بازای هر یونیت داخلی که مناسب برای فضاهای تجاری می‌باشد.

در ادامه به معرفی اصلی‌ترین وظایف سیستم تهویه مطبوع خواهیم پرداخت. سیستم کولر آبی فقط خاصیت خنک کردن دارند ولی سیستم‌هایی مثل فن کویل‌ها، اسپلیت‌ها، کولرهای گازی و چیلر‌ها در زمینه گرمایشی هم نیز فعالیت دارند. در فن کویل‌ها گرمایش و هم چنین سرمایش به صورت یکنواخت در محیط انتشار یافته و کاملا هوا را مطبوع می‌کنند. فیلتر هوای قابل شست و شو دارند و هزینه‌هایی که برای نگهداری فن کویل‌ها مصرف می‌شود، بسیار پایین‌تر از سیستم‌های کویل DX می‌باشد.

با برخورداری از فیلترهای مخصوصی که دارند می‌توانند فضای داخل خانه را تصفیه کنند. اصلی‌ترین اجزای این کولرها موتور و پمپ آن‌ها است و کارکرد بسیار ساده‌ای دارند. این سیستم علاوه‌بر سرمادهی قابلیت گرمادهی هم دارد و مجهز به عیب یاب خودکار است؛ به طوری که همواره نواقص آن از طریق سیستم line error بررسی می‌شود. کولرهای اینوِرتر صدای بسیار کمی دارند؛ به‌طوری که شاید متوجه روشن بودن آن نشوید! این به تنهایی ویژگی بسیار خوبی است که روزهای گرم تابستانی خود را با آرامش بگذرانید. منابع حرارت معمولاً با مصرف سوخت یا الکتریسیته حرارت تولید می‌کنند که بر اساس نوع سیالی که گرم می‌شود با نام‌های دیگ (منابع حرارتی که سیال مایع را گرم می‌کنند) و کوره (منابع حرارتی که سیال گاز را گرم می‌کنند) شناخته می‌شوند.

از مهمترین کارها در ساخت یک ساختمان قسمت تاسیسات آن است که باید متناسب با آن ساختمان بهترین وسایل سرمایشی و گرمایشی را برای آن انتخاب برند اخگرتابش کرد . از جنبه نحوه کارکرد، سیستم اسپلیت مرکزی VRF و همچنین GHP مانند کولرهای گازی می‌باشند با این تفاوت که یک یونیت بیرونی بزرگ با ظرفیت بالا را شامل شده و یونیت‌های داخلی متعدد به آن متصل می‌شوند. از کاربردهای سیستم‌های سرمایشی باید گفت که مهم ترین کاربرد این سیستم‌ها خنک و سرد کردن محیط به صورت یکنواخت است. در گذشته سیستم‌های سرمایشی برق زیادی مصرف می‌کردند ولی امروزه با استفاده از این سیستم‌ها و مصرف برق گروه A و B مصرف برق پایین آمده و هزینه آن کاهش می‌یابد. در بحث مزایای سیستم‌های سرمایشی باید گفت که از مهم ترین و بارز ترین مزیت آن‌ها سرد کردن و خنک کردن محیط می‌باشد. سیستم‌های سرمایشی انواع مختلفی دارند که بیشتر آن‌ها خاصیت گرمایشی سرمایشی دارند.

تفاوت یونیت سرد کننده و تهویه مطبوع

چیلر یکی دیگر از انواع سیستم سرمایشی ساختمان است که با به گردش درآوردن مایعی به عنوان مایع خنک کننده که دمای آن توسط چرخه مبرد تنظیم می‌شود، دما را کنترل می‌کند. فن کویل ها برای تولید هوای گرم به پکیج یا موتورخانه و برای هوای سرد نیاز به چیلر یا مینی چیلر دارد . سیستم‌های سرمایشی با توجه به نوع ساختمان، لوله کشی، پشت بام، پنجره و شرایط آب هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهترین سیستم سرمایشی وگرمایشی برای ساختمان دوواحده هرواحد۲۵۰مترمربع دراذربایجانشرقی چی پبشنهادمیدید.