سازه نگهبان چیست؟

به لحاظ مساحت باید دقت شود از آنجایی که نقشه ساختمانهایی با مساحت مفید ۱۴۰ تا ۱۸۰ مترمربع معمولاً بهصورت سهخوابه طراحی میشود، نباید در ساختمانهایی با زیربنای مفید کمتر از ۱۵۰ مترمربع اقدام به طراحی نشیمن خصوصی کرد. بنابراین کاملا مشخص است که نباید سطح نورگیری اتاق نشیمن با اتاقخواب یکسان باشد! مساحت یک اتاقخواب استاندارد، صرفنظر از شکل ظاهری اتاق و جدارهها که نقش تعیینکنندهای در چیدمان و نحوه مبلمانکردن تجهیزات داخل اتاق دارد، حداقل باید حدود ۱۲ مترمربع باشد. پیامد دیگر تمسک به شفافیت برای تأمین نور، هوا، فضای سبز و استفاده از شیشههای سراسری این بود که پوستههای «ماده زایی» شده شیشهای حتی اگر میتوانستند تداوم زندگی داخل و خارج ساختمان را تأمین کنند، تعامل بین توده و فضا، نقش و زمینه فضای مثبت و منفی را از بین میبرد. اما باید توجه شود که با توجه به وجود وسایل گرمازا مثل اجاقگاز، پکیج و حتی یخچال در داخل آشپزخانه و انجام فعالیتهای روزانه و خستهکننده، نور مستقیم و زیاد میتواند باعث آزردگی و ناراحتی استفادهکننده، خصوصاً در فصول گرم سال شود. طبیعی است که خیلی از افراد واحدهای سهخوابه را به واحدهای دوخوابه ترجیح میدهند، اما باید توجه داشت که در هر ساختمانی و با هر متراژ زیربنایی نمیشود واحدهای سهخوابه طراحی کرد.

مثلاً تجار و روزنامه نگاران معمولاً در محیط های پر سر و صدا کار می کنند ولی بسیاری از کارهای اداری نیاز به حداکثر آرامش دارد. این دیوارپوش ها که از قیمت مناسب و زیبایی بسیاری برخوردار هستند طول عمر بالایی داشته و با خصوصیاتی که ذکر شده می توانند گزینه درجه یک برای حیاط به شمار روند. زمین من یه مثلث قائم الزاویه شمالی هست که دربخش جنوبی زمین اجازه ساخت دادن.در مرحله طراحی هستم.ایا توصیه ای برای این گونه زمین ها دارید؟ حال به مرحله بررسی نمونه های مرتبط با پروژه است. در این پروژه طراحی آپارتمانی در مشهد را به شما معرفی می کنیم که دارای نمایی ساده در عین حال شکیل است. همچنین به دلیل سازه غیر معمول و در عین حال خارقالعادهاش اتاقهایش از نور کافی برخوردارند. باید دقت کنید که فضای نشیمن از نور مستقیم و با شدت زیاد برخوردار نباشد و نور کاملاً کنترلشده به داخل این فضا بتابد.

مهمترین این اهداف شامل تعادلی پایدار با حفظ شکل هندسی و الگوی از پیش تعیین شدهاست. پس حالا که ضرورت تحلیل و بررسی این شکل از معماری مشخص شد، شما را به مطالعه ادامه این مطلب دعوت میکنیم. برای همین ما در این دانشنامه تلاش میکنیم که در مورد هر دو سازه فلزی و بتنی به صورت مفصل صحبت کنیم تا شما با آگاهی بهتری بتوانید مناسبترین گزینه را انتخاب کنید. در ادامه این قسمت به برترین ساختمان ها در جهان اشاره میکنیم که آینده ای متفاوت را برای معماری به وجود میآورند. یک ساختمان با طرح مناسب باعث افزایش کارایی کارمندان می شود و هم چنین لازم است یک ساختمان اداری خوب برای پیشبینی های آینده انعطاف پذیر باشد. ضمن اینکه اتاقخواب سوم هم بهاحتمال زیاد، از لحاظ مساحت، امکانات، شکل، نورگیری و تهویه مناسب، فاقد حداقل استانداردهای اصلی طراحی پلان خواهد بود.

تراسها بنا به شکل طراحی نقشه ساختمان میتواند از محلهای دیگری مثل پذیرایی، نشیمن، ناهارخوری و اتاقخوابها هم قابل دسترسی باشد، اما چنانچه این تراسها، تنها تراس موجود در واحد مسکونی باشد، از کیفیت و کارایی آنها تا حد زیادی کاسته میشود. درست است که نور طبیعی نقش تعیینکنندهای در کیفیت فضاهای معماری دارد، ولی در برخی فضاها، نور زیاد و بیشازحد میتواند باعث ایجاد مزاحمت و افت کیفیت فضاهای داخلی گردد. چون در این صورت، از کیفیت سایر فضاهای ساختمان کاسته میشود. از کارآیی آن تا حد زیادی کاسته میشود. در طراحی نقشه ساختمانهای جنوبی باید به این نکته توجه کنید که تراسهایی که در نمای اصلی و مشرف به خیابان طراحی میشود، بیشتر جنبه نمایی پیدا میکند و از کارآیی آن کاسته میشود. توصیه میکنم حتما این قسمت را کمی جلوتر یا عقبتر از پوسته اصلی نمای ساختمان طراحی کنید. مساحت مفید واحد مسکونی و تعداد اتاقخوابها، دو عامل کلیدی است که درصورت تمایل به طراحی نشیمن خصوصی، باید حتما به آنها توجه داشت. در هنگام طراحی نقشه ساختمان، باید به ابعاد و حداقل مساحت فضاهای داخلی پلان معماری توجه کنید. همچنین فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در زمینه مشورت با مشتری به منظور تعیین نیاز مشتری ،تهیه نمودن طرحها و نقشههای پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی کامپیوتری، همکاریهای لازم و مشارکت با سایر مهندسان در زمینههای تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان ،مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن، بانکهاو …

تاسیسات ساختمان از ابتدای ساخت یک سازه با یک نقشه استاندارد تاسیسات سایت m2oarchitects آغاز میشود. بنابراین توصیه میکنم چنین واحدهایی را بهصورت دوخوابه طراحی کنید تا کلیه فضاها به لحاظ عملکرد، جانمایی و مساحت، از استاندارد و کیفیت مناسبی برخوردار باشد. از آنجا که مصالح مورد استفاده برای برخی عملیات نماسازی میلگرد است، برای پایین آوردن هزینه ها قیمت میلگرد را محاسبه و سعی می کنند از انواع بی کیفیت آنها استفاده کنند و با اضافه شدن احجام سنگین در نما سبب ایجاد مشکلات حاد و گاها خطرناکی در ساختمان سازی می شوند. در هرجایی که شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب حکمفرما باشد، معماران برای ایجاد آسایش و آرامش بیشتر فضایی سردابی را در زیر زمین تعبیه میکنند.

در نتیجه انتخاب سیستم سازه ای و انجام محاسبات مربوط به آن باید توسط مهندس ها و کارشناس های این حوزه انجام پذیرد. این فیلتر علاوه بر اینکه از ورود مستقیم و یکباره افراد به فضاهای عمومی و خصوصی منزل جلوگیری میکند، میتواند محل مناسبی برای طراحی رختکن، کفشکن، سرویسبهداشتی و گاهی ورودی مجزا به آشپزخانه یا نشیمن خصوصی باشد. فرمانده یگان حفاظت ادارهکل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی خراسان شمالی اظهار داشت: طی عملیات زیرسازی سازمان همیاری شهرداری، بخشی از محل ریزش کرد که در تلاش هایی که برای بیرون آوردن غلتک شهرداری انجام شد بقای یک قنات قدیمی و تعدادی کوره رویت شد. این نوع سازه در واقع شبکهای از ستونها و تیرها میباشد که به صورت عمودی بر روی هم قرار میگیرند و برای پشتیبانی از طبقات و سقف و دیوارها بکار میروند. این خانه شامل یک سطح شیب دار برای وسیله نقلیه، استخر، پیاده رو و پل عابر پیاده هم هست. حداقل فضای استاندارد و کافی برای اتاقخواب والدین به علت وجود تجهیزات بیشتر، حدود ۱۵ مترمربع است که میتواند بسته به زیربنای مفید واحد مسکونی، حتی تا ۳۰ مترمربع و بیشتر هم طراحی گردد.

در طراحی پذیرایی دقت کنید که استفادهکنندگان از این فضا و میهمانان، دید مستقیم به فضای کار آشپزخانه نداشته باشند تا کسی که در آشپزخانه مشغول فعالیت است (مخصوصاً در زمان حضور میهمان در منزل) معذب نباشد. ورودی اتاقخوابها باید حتما دارای فیلتر و فضای تقسیم مستقل باشد و بهگونهای طراحی شود که درِ اتاقها، از سایر فضاهای منزل قابل رؤیت نباشد. لزومی ندارد که شکل واقعی طرح در دنیای واقعی، حتما با طرح ذهنی شما به یک شکل باشد، همین که بنا کیفیت خود را از دست ندهد، کافی است بدانید که اگر نتوانید طرح خودتان را پیش بینی و تجسم کنید، قادر به ساختن آن در دنیای واقعی هم نخواهید بود. همفکری مهندس معماری، سازه و تأسیسات سبب انسجام، هماهنگی و افزایش کیفیت نقشهها خواهد شد.

پیشنهاد میشود از طراحی اتاقهای با مساحت کمتر خودداری کنید، مگر با کاربریهای خاص مثل اتاق کار یا مطالعه؛ البته بهتر است این اتاقها هم با حداقل مساحت استاندارد طراحی گردند، چراکه ممکن است در آیندهای نزدیک، بنا به دلایلی مثل اضافهشدن یک عضو جدید به خانواده، کاربری آن تغییر کرده و بهعنوان اتاقخواب استفاده شود. ساختمان ۱۹ طبقهای خاص و منحصر بفرد که توانایی این را دارد که تا ۹۸ خانوار را در خود جای دهد. حتما پلانهای طراحی شده خودتون رو به همراه ابعاد و مشخصات دقیق زمین از طریق واتساپ به شماره ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ ارسال کنید تا بررسی شود. حتما در طراحی نقشه ساختمان، یکی از اتاقها را بهعنوان اتاق والدین (اتاقخواب مستر)، بزرگتر از سایر اتاقها طراحی کنید. شما سعی کنید در طراحی نقشه ساختمانهای مسکونی حتما این موارد کلیدی را رعایت کنید. در حالت کلی بهتر است مساحت تراس را کمتر از ۱٫۵۰متر مربع در نظر نگیرید و سعی کنید آن را بهگونهای طراحی کنید که حداقل یک میز صبحانهخوری دونفره را بتوان بهراحتی در آن جانمایی کرد.

من یه سوال داشتم، آیا جانمایی بالکن در پخی گذر کار اشتباهیه؟ تجسم هنری است که تمامی افرادی که با حوزه هنر و طراحی، سر و کار دارند، باید آن را فرا بگیرند. تعداد کل واحدهای کارشناسی ارشد معماری اسلامی 32 واحد میباشد که 8 واحد آن دروس پایه از جمله نظریهها و روشهای طراحی معماری، حکمت و هنر اسلامی، فرم و هندسه در طراحی مدولار، روش تحقیق در معماری که گذراندن آن الزامی میباشد. معماران در واقع متخصصان دارای مجوزی هستند که در زمینه هنر و علم طراحی ساختمان آموزش دیده اند. در طراحی تراس باید به نکات زیادی ازجمله محل قرارگیری آن در پلان، بهترین دسترسی و همجواری با فضاهای داخلی، مساحت تراس و جنبه نمایی آن توجه نمود. حتماً باید یک فیلتر (فضای تقسیم) در محل ورودی آپارتمان طراحی کنید.

امروزه معماری ساختمان یک مرحله اصلی و کاربردی در ساخت بنا می شود. این حرفه امروزه خیلی مهم است. یک گروه از رهبران این حرفه که به صورت غیررسمی سر شام یکدیگر را ملاقات کردند. انتظار میرود با مطالعه این مقاله، دید باز تری نسبت به حرفه معماری و وظیفه معمار، داشته باشید. که هزینه های طراحی پایدار برای آنها با کاهش مصرف روزانه در 8 تا 10 سال اول باز می گردد. برای طراحی دیوارهای مهار شده از پشت، تمام حالتهای حدی بالا مورد بررسی قرار میگیرند. خش كش كشوئي: كار اين خط كش همانند خط كش T بوده با اين تفاوت كه مانند كشو بالا و پائين مي رود و خطر لغزش آن كمتر است.

اما دقیقاً مشابه نکته قبلی باید به این نکته توجه شود که در چه ساختمانهایی امکان طراحی نشیمن خصوصی مجزا وجود دارد. با اینکه قالب کارهای مهم معماری، اعم از طراحی و ایدهپردازی در تنهایی انجام میشوند؛ اما در بسیاری از مواقع، شما نیاز دارید تا با مهندسان دیگر پروژه، مشارکت داشته باشید. این موضوع شاید برای فضایی مثل پذیرایی تا حدودی درست باشد، اما برای بسیاری از فضاهای داخلی اینگونه نیست. از کشورهایی که بورس تحصیلی مناسبی برای دانشجویان رشته مهندسی عمران در نظر میگیرند، میتوان به ایتالیا و کانادا اشاره کرد. به ویژه که این روزها شاهد کوچک شدن مساحت زمین و آپارتمان ها بیشتر از سالهای گذشته هستیم. در ادامه مطالب منتشر شده در آرچیکان این بار با مطلب دانلود نقشه معماری و سازه ساختمان ۵ طبقه در خدمت شما همراهان عزیز هستیم. یکی از مهمترین محدودیتهایی که ممکن است، سد راه شما شود، نداشتن دانش حقوقی ساخت و ساز است.

هر ساختمانی میتواند یک ساختمان سبز باشد، چه یکخانه، یک دفتر، یک مدرسه، یک بیمارستان، یک مرکز اجتماع یا هر نوع ساختار دیگر، به شرطی که شامل ویژگیهای ذکرشده در بالا باشد. این فواید و خطرات چه سازنده ساختمان سبز از بخش خصوصی باشد و چه از بخش دولتی قابل استعمال می باشد. در مورد سرویسبهداشتی و حمام هم باید این نکته را مدنظر داشته باشید و این فضاها را طوری طراحی کنید که درِ ورودی آنها از هیچکدام از فضاهای پذیرایی، ناهارخوری، نشیمن و آشپزخانه قابل رؤیت نباشد. باید حتماً به سیرکولاسیون و روابط فضاهای داخلی پلان هم توجه کرد و نشیمن خصوصی را بهگونهای طراحی کرد که علاوه بر نورگیری مناسب، از قابلیت چیدمان و مبلهشدن مناسب هم برخوردار باشد، نه اینکه صرفاً یک کوریدور یا فضای ارتباطی با مساحت زیاد باشد!