جلسه ۱۰ : ساختمان ها در ++C

امروزه ساکنین ساختمان های مسکونی به دنبال فضایی متفاوت و مجهزتر سایت m2oarchitects هستند. به همین دلایل مهم است که هنگام تفکر در مورد نوسازی به دنبال راهنمایی متخصص در زمینه معماری داخلی ساختمان اداری باشید. دفتر شما به دنبال همه, گسترش برند شماست. معماران و طراحان داخلی به طور معمول دارای مهارتهای متقاطع هستند: برنامهریزی فضا – به روز با قوانین و مقررات ساختمانی دولتی که برای کسب درکی از سبک زندگی شما (نحوه زندگی شما و فعالیتهایی که در خانه انجام میدهید), نیازها و خواستههای شما را برآورده میکند. نحوه اعمال روش های دینامیکی در ETABS و انجام کنترل های لازم مانند کنترل دریفت (Drift) و… حال یکسری افراد در دفتری مینشینند و دوربینها را کنترل میکنند یا الگوریتمهای دقیقتری را برای این دوربینها توسعه میدهند. معماری در ایران اصالتی غیر قابل انکار دارد و این اصالت را مدیون عناصری است که شناسنامهی این هنر را تشکیل میدهند. به طور کلی, معماران پروژههای ساختمانی خود را به پیمانکاران عمومی نشان میدهند که فرآیند ساخت را تحت نظارت معمار کامل میکنند.شما باید تصمیم بگیرید که آیا یک معمار یا یک شرکت طراحی داخلی را استخدام کنید یا خیر.

این نقشه ها را می توانید در ذیل مشاهده کنید. سردر عبارت است از دروازه های بزرگ و مداخل اصلی ورود به ساختمان ها یا محوطه های ویژه، که در ساختمانهای قدیمی به چشم میخورد. به وجود آمدن پلان های باز و محوطه باز به زیبایی بیشتر این طرح می افزاید . با این حال هر چه قدر هم که آسمان خراشها در شهرها قد علم کنند و ساختمانهای مدرن شهری پا به عرصهی وجود بگذارند؛ باز هم نمیتوانند ذرهای از چشمنوازی معماری در خانه های مسکونی بکاهند. این نواحی خصوصیات اجتماعی و فرهنگی ویژهای دارند که میتوان از آن با عنوان (شیوه زندگی شهری) یاد کرد. برای مثال گیتهای عوارضی بین شهری به صورت سه شیفت کار میکردند اما امروزه با دوربینهای هوشمند جایگزین شدهاند. یک کتابخانه آنلاین از مجموعه مدل های رایگان (مثلا پنجره ها، درب ها، اتومبیل ها)، انبار سه بعدی در این نرم افزار وجود دارند که ممکن است کاربران از آن کمک بگیرند. سعی شده در این طرح از واحدهای مسکونی یک و دو و سه خواب استفاده شود . یکی از دغدغههای انسان امروز تخریب طبیعت و محصور شدن انسان، میان ساختمان، صنعت و تکنولوژی است. استفاده از روش های دینامیکی برخلاف روش های استاتیکی که فقط برای ساختمان های کوتاه مرتبه و منظم قابل استفاده اند، هیچ محدودیتی نداشته و لذا استفاده از آن ها نه تنها برای ساختمان نامنظم و بلندمرتبه اجباری است بلکه باعث اقتصادی شدن پروژه نیز می شود، بنابراین با توجه به اینکه در اکثر شهرهای کشور تمایل به بلندمرتبه سازی ساختمان ها وجود دارد و از آنجایی که محدودیتی در اعمال روش تحلیل دینامیکی نسبت به تحلیل استاتیکی وجود ندارد و همچنین با عنایت به زلزله خیزی کشور، لازم است تمامی مهندسان عمران به روش دینامیکی به خوبی مسلط بوده و در طراحی خود از آن استفاده کنند.

در حالی که برخی از سناریوهای طراحی احساس میکنند که تمایل به رسمیتر شدن دارند, افرادی وجود دارند که آنها را تجربه میکنند که احساس راحتی میکنند. سالن های ورزشی در ساختمان های مسکونی امروزی با بهره گیری از فضایی مناسب و استفاده از امکاناتی زیبا و مجلل به مکانی برای ورزش و آرامش بدل شده است. شکل گیری کانسپت پدیده ای خود به خودی نیست بلکه نیازمند تلاشی متمرکز برای گردآوری و ترکیب مسائل مختلف است. مؤسس و مدیر لابراتوار معماری و هوش مصنوعی بیان میکند «برای اجرای این پلتفرم هوشمند معماری به ابرکامپیوتر نیازی نیست. هوش مصنوعی نیز مانند ژنوم انسان قابلیت جهش دارد. جهت ایجاد چسبندگی لازم میان آجر و پوشش شاتکریت باید ابتدا آجر را به حالت اشباع در آورد تا آب موجود در شاتکریت را جذب نکرده و سبب ایجاد ترك در بتن پاشیده شده نشود و سپس لایه ای مانند اپوکسی را برروی آجر پاشیده و بعد از آن بتن پاشیده شده را بر روی اپوکسی شوت نماییم. طراحی مناسب مانند ستونهای مرتفع و ایوانهای فراخ و بلند، فرم اصیل منطبق بر ریاضیات و محاسبات دقیق و نهایتاً تزئینات نفسگیر، از ویژگیهای معماری ایرانی است. وجود عناصر معماری مانند سردرها، گنبدها، هشتیها و کلاه فرنگی معرف شکوه معماری ایرانی هستند.

وظیفه مهندس معمار، طراحی بنای ساختمان مسکونی با تمرکز بر شکل و کارکرد آن و سپس حل مشکلات مربوط به طراحی است، چرا که در بنایی مانند ساختمان مسکونی هم ظاهر و نما باید به مذاق مهمانان خوش بیاید و هم کارکرد بنا، مطابق با انتظاراتشان باشد. در گذشته کوبههایی بر روی درها نصب میشد که در سادهترین شکل کارکرد آنها اطلاعرسانی بود. با این حال برای بخش قابل توجهی از مردم دنیا، مدرن سازی و ظهور آسمان خراشهای بزرگ، روندی کسل کننده شده و بسیاری در تلاشند برای رهایی از دنیای مدرن به معماری های سنتی روی آورند. 27000 مترمربع متراژی است که گرانترین خانه تهران به خود اختصاص داده است این خانه با نام آلتون کورت مورد توجه بسیاری از افراد در سراسر ایران است. هدف ما با توسعه این پلتفرم هوشمند معماری این است که سطح شغل افراد بالاتر برود و کلیدیتر شود.

نمونه تقریبا مشابهی از هوش مصنوعی معمار محققان دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۸ توسعه دادهاند، نمونه سطح پایینتری نیز در سال ۲۰۱۴ در کشور چین توسعه یافت. البته میتواند شغلهای جدید و سطح بالاتری ایجاد کند. کرکره های چوبی، حریم و سایه ای را برای این ساختمان ایجاد کرده که با خطوط نمای گرانیتی پشت آن هماهنگ است. این فناوری در ۵ یا ۱۰ سال آینده نقشی کلیدی در حوزه معماری ایفا میکند و حال ایران نیز به دانش فنی آن دست یافته است. نمادهای محلی، درواقع، شاهدان خاموشی نسبت به تاریخ گذشته، پادشاهی ها و سلایق مردم بومی هستند؛ اگرچه که هیچ سرنخی در مورد آینده آن منطقه ارائه نمی دهند. استفاده از فواره ها و آب نماها در معماری باروک بسیار متداول بوده است. استفاده از سیستم­های متحرک در معماری دلایل مختلفی دارد واین نوع سیستم­ ها می ­توانند تاثیر بسیار زیادی درکیفیت ساختمان­ ها داشته باشند.

با وجود چند صد هزار نفر مهندس، کاردان و معمار تجربی و چند میلیون کارگر ساختمانی، سرنوشت فعالان صنفی، سرمایه گذاران و مصرف کنندگان ساختمان ها به اصلاحات این قانون گره خرده است. «انرژی متاورس از سمت کاربران میآید، نه شرکت» مدیر عامل اپیک نیز تاکید میکند که متاورس از هیچ غول صنعتی نمی اید بلکه تبلور خلق مشترک میلیونها نفر است. رنگ مزارع و چوبها باید الهامبخش از رنگآمیزی اصلی ساختمان باشد تا زیباییشناسی طبیعی خود را نشان دهد. ما از بسیاری از پرسشها میخواهیم تا هر چه بیشتر درباره خود و خواستههای آنها برای دفتر خود به ما بگویند. مسلما هر ساختمان در حال استفادهای به خدمات بسیاری از جمله: سرویس و نگهداری تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، چکاپ سرویس، بازسازی و نوسازی تأسیسات، سرویس و نگهداری آسانسور، نگهداری فضای سبز، نظافت بخشهای عمومی ساختمان، تأمین نیازهای ساختمان با دریافت شارژ و در کل رسیدگی به تمام قسمتهای مشاع ساختمان نیاز دارد.

بازسازی بخشهای از دست رفته بنای قدیمی به منظور تکمیل موجودیت کالبدی و کاربردی بنا و به خاطر شرکت دادن آن در زندگی عمومی محیط صورت میگیرد. معماری داخلی ساختمان اداری شامل استفاده از راهحلهای خلاقانه و فنی برای یک ساختمان برای دستیابی به محیط داخلی مطلوب است. وی با بیان اینکه میزان کاهش یا افزایش آبدهی قنوات به عوامل متعددی بستگی دارد، تصریح کرد: این عوامل شامل بارندگیها، مرمت و بازسازی، نوسازی قنوات، حوادث مترقبه و غیرمترقبه در طول سال و البته خشکسالی میتوان اشاره کرد. درواقع با این کار میتوان معایب بتن و فولاد را پوشش داد و از مزایای هرکدام از آنها بهره برد. از آنجایی که این قوانین، دائما در حال تغییر و گسترش است، یک معمار، میبایست دائما در حال مطالعه این مقررات باشد و دانش خود را بروز کند. به گفته وی «در معماری زمان بسیار مهم است، در برخی موارد پیش از این که عمر اقتصادی پروژه تمام شود، به فرسودگی میرسد. البته تلفیق این المانها باید بسیار متناسب و همگون باشد تا مفاهیم سنتی را به خوبی منتقل سازد.

در صفر تا صد ساختمان سازی، برای آرماتوربندی ابتدا اسکلت بتنی و سپس آرماتورها را درون قالبهای فلزی قرار داده، و سپس بتنریزی میکنند. بلوک بتنی به صورت قطعه قطعه است و با آجر و دیگر مصالح بنایی همسازی دارد و به طراح امکان میدهد تا گزینههای مختلفی برای الگوپذیری و انعطافپذیری داشته باشد. این مرحله میتواند شامل بازنگری و ترسیم مجدد باشد تا تغییرات را بر اساس الزامات، بودجه و مقررات مشتری در بر گیرد. فرآیند طراحی شامل تحقیق و برنامهریزی علاوه بر یکپارچهسازی دانش طراحی به منظور ارضای نیازهای مشتری است. مهمترین این اهداف شامل تعادلی پایدار با حفظ شکل هندسی و الگوی از پیش تعیین شده است. معماری شکل زندگی را میسازد، بنابراین تغییر در معماری تغییر در شکل زندگی انسان است. بهرهگیری از امکانات ورزشی همچون جکوزی و استخر، وسایل ورزشی سبک، دکوراسیون و نورپردازیهای رمانتیک و دلپذیر میتواند فشارهای زندگی مدرن را تا حدود زیادی بکاهد.

از مواردی که باید به ان اهمیت داد ،امنیت و ایمنی وسایل و لوازم است، این امر به همان اندازه دارای اهمیت است که برای سایر اجزای ساختمان ،اهمیت دارد. حیاط به همراه ایوان از گذشتههای دور در معماری ایرانی دیده میشده است. هر حیاط معمولاً چند باغچه و و یک حوض دارد. حیاط در خانههای قدیمی مرکز و قلب ساختمان بوده است. المانگرایی در معماری همیشه مور علاقهی معماران خانه سازی است زیرا استفاده از المانهای قدیمی در ساختمان میتواند ذهن بیننده را به مکان و زمان قدیم رهنمون سازد. آن ها گفتند: “این پروژه نتیجه تلاش ما برای احیای میراث ازدست رفته و تفسیری جدید از مفهومی قدیمی است؛ که ما معتقدیم یکی از دلایل اصلی بحران فرهنگی که امروزه جامعه ما با آن درگیر است، نتیجه این تغییر ناگهانی در فضای زندگی است.

این ساختمان سنگی پیچ و تاب دار از میان فضای سبز عبور می کند؛ در فرایند ساخت این ساختمان حتی یک درخت قطع نشده که این مهم در منطقه ای که پروژه های ساختمانی اش باغ ها و درختان را نابود می کنند بسیار حائز اهمیت است. این جزایر که به صورت مصنوعی و با هزینه ای بسیار زیاد احداث شده اند توسط پل هایی به یکدیگر و به بافت شهر متصل می باشند. معماری خانه های ایرانی در گذشته بسیار شگفت آور است. معماران مسئول رعایت استانداردهای ایمنی هستند, بنابراین برای تمرین معماری یک مجوز لازم است. فرانک گری، تادائو آندو، ژان نوول، سانتیاگو کالاتراوا، شیگرو بان و زاها حدید که در سن ۶۵ سالگی درگذشت ولی هنوز هم کار شرکت وی در حال ساخت است، از معماران برجسته ی معاصر قرن بیست و یک می باشند. براساس اعلام دفتر زاها حدید، یکی از معماران بزرگ مشهور دنیا، یک معمار باید زبان برنامهنویسی، پایتون و یادگیری ماشینی بلد باشد.

در طراحی داخلی از لایه های توپوگرافی نیز الهام گرفته شده و اتاق ها نیز شبیه بلوک های یخی بنظر می رسند. این سازه ها معمولاً نقش نمادین داشتند و شکل آن ها با موضوع فعالیت نهاد مربوطه ارتباط دارد. این روش ها ممکن است در هر پروژه و هر موضوعی دستخوش تغییراتی شود. پیش از این که تخت جمشید ساخته شود، صدها ایوان و شبستان با ستونهای چوبی و سنگی در سراسر جهان متمدن آن روز ساخته شده بود، ولی نخستین بار در تخت جمشید میبینیم که ستونها تا آخرین حد ممکن از هم فاصله گرفتهاند با این که در بعضی از معابد کهن خارج از ایران (مثلاً مصر) فاصلهٔ دو ستون چیزی نظیر قطر آنها بلکه اندکی کمتر است. اگرچه ممکن است ندانید, معماری داخلی ساختمان اداری , اتاقها و فضاهایی که هر روز در آن هستید, بر شما تاثیر میگذارد. پیمانکار مسئولیت افرادی را که برای انجام این پروژه در اختیار میگیرد را نیز بر عهده دارد. او همچنین مفهوم سازی طراحی خانه آبشاری (Falling Water residence) را انجام داد که به عنوان از باحالترین و بهترین قطعه معماری که بتوان به آن افتخار کرد نامگذاری شده است.

لازم به ذکر است که با ضربه زدن روی سنگ با استفاده از جسمی فلزی میتوان تا حدودی به وجود ترک و شیار آن پی برد. مزیتهای هر سیستم سازهای و مصالح موردنیاز آن سیستم را در صورتی میتوان به کاربرد که خصوصیات و ویژگیهای آن مصالح و دستگاهها در مرحله طراحی بهحساب آورده شود و طراح باید در مورد هر یک از مصالح بهدرستی قضاوت کند. امروزه آجر از خاک رس درست میشود و میتوان آن را در اندازهها، شکلها و انواع مختلف رنگها تولید کرد. در اصساختمانی که بلند و چند طبقه است که انواع کاربردهای مسکونی، تجاری یا اداری دارد. بلوک بتنی مورد استفاده برای نمای ساختمان دارای انواع رنگ و بافت است. در مورد تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی بیشتر مردم معتقد هستند که سازههای بتنی معمولا ارزانتر از سازههای فلزی میباشند. تمامی عوامل وابسته به این صنعت میکوشند با ایجاد جذابیت و بهرهگیری از متدهای روز دنیا خود را در صدر و به روز نگه دارند تا از این قافلهی بزرگ که هر روز گسترده تر شده و روز به روز حرکت آن سریعتر میشود عقب نمانند. 2) تایید کروکی توسط مرجع صدور پروانه ومشخص کردن عقب نشینی یا تعریض ملک ، روی کروکی و تحویل آن به مالک .