جدیدترینهای «ی قنات»:

محمدبرشان نویسنده و کارشناس آب و آبیاری ایران و کرمان بیان کرد: استان کرمان با قدمت تمدن کهن در پهندشت ایران جایگاه خاصی دارد مدیریت کنترل بهره برداری از آب و انرژی بیپایان آن شاه کلید و گلوگاه زندگی در این استان پهناور بوده است. یکی از اصول مهم معماری ایران مردمواری است.مردم واری به معنای رعایت تناسب میان اندامهای ساختمانی با اندامهای انسان و توجه به نیازهای او در کار ساختمان سازی است. یک روش ساده برای مقاوم سازی در صفحه یک دیوار برشی پر کردن بخش و یا تمام پنجره ها یا درهای غیر ضروری میباشد. برخی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان البرز نشست برخی از خانههای روستای باورس با بالا آمدن آب قنات، گفت: قنات باورس با قدمت چند صد ساله ۹۰۰ متر طول رشته دارد و ۱۱ میله آن قابل رویت است.در سنوات گذشته به علت ساخت و سازهای غیر مجاز و رعایت نشدن حرایم مربوط به قنات، تعداید از میلهها پر شده و قابل دیدن نیست.در سالهای ۹۷ و ۹۸، چهارصد متر از این قنات لایروبی شد، اما تعدادی از مالکان خانههای مجاور اجازه ادامه لایروبی را ندادند.وی پیشنهاد کرد برای حل این مشکل یک مسیر انحرافی برای قنلات در نظر گرفته شود.مدیر جهاد کشاورزی شهرستان البرز همچنین توصیه کرد شورای فنی از محل بازدید کند تا راهکارهای برون رفت را ارائه دهد.

موزه ها، کلیساها و سایر نقاط دیدنی که رونوشت و تصاویر آن ها در فروشگاه های خرید سوغاتی و عکس های یادگاری موجود است، ازجمله اماکن دیدنی دنیا هستند. این معبد، یکی از حفظ شده ترین ساختمان های روم باستان است که تقریباً هیچ نقطه ای از آن رها نشده و در طول تاریخ مورداستفاده مداوم قرارگرفته است. به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، عصر روز یکشنبه ۱۹ تیرماه، حادثهای دلخراش در محدوده فضای سبز یکی از رمپهای سه راه افسریه (واقع در جنوب شرقی تهران) به وقوع پیوست و طی آن دختر بچهای ۴ ساله با سقوط در چاهی عمیق، جان خود را از دست داد. بنا به این اطلاعیه؛ حفره محل حادثه به یکباره ایجاد شده و یک حادثه غیرمترقبه و نادر رقم زده است.بنابر بررسیهای اولیه صورت گرفته حفره محل حادثه در کنار میله قنات موسوم به صدرالاعظمی به یکباره ایجاد شده و این رشته قناتها بیش از ۶۰ سال است که غیرفعال بوده و دهنه آنها در سنوات گذشته قبل از احداث سه راه افسریه پر شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جعفر شربیانی، در حاشیه هفتاد و سومین جلسه شورای شهر تهران و در جمع خبرنگاران در رابطه با خشک شدن قناتی در زیر یک مجتمع تجاری واقع در شهرری گفت: یک فیلم کوتاهی در فضای مجازی در شهرستان ری و تهران در شبکههای مجازی پخش شد مبنی بر اینکه یک فردی ادعا میکند، یک قناتی که خشک شده و ریزش کرده است، در زیر یک مجتمع مسکونی واقع شده است. در هفتاد و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در رابطه با خشک شدن قناتی در زیر یک مجتمع تجاری واقع در شهرری، اظهار کرد: فیلم کوتاهی در فضای مجازی از شهرستان ری و تهران در شبکههای مجازی پخش شد که در آن فردی ادعا میکند قناتی که خشک شده و ریزش کرده در زیر یک مجتمع مسکونی واقع شده است. نمای شیشه ای ساختمان از جمله پرطرفدارترین نمای ساختمانی است که در تمام ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری به چشم می خورد.

دیوارهای خارجی باید بتوانند شرایط اقلیمی منطقه را تحمل کنند. با انجام عملیات برچسب گذاری یا همون Pier کردن دیوارهای برشی، در واقع به نرم افزار این پیام رو میدیم که این مجموعه دیوارهایی که تحت یک نام مشترک هستند (مثلاً P1) مانند یک المان ستونی به صورت مشترک کنترل و طراحی میشن. این سازه ها مانند سازه های چوبی است با این تفاوت که از گیج های سبک فولادی به جای استفاده از چوب استفاده می شود. عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: بر اساس مستندات موجود قناتی که ادعا می شود زیر یک مجتمع مسکونی در شهرستان ری قرار دارد، در زمان ساخت مجتمع از مسیر منحرف شده و جای نگرانی نیست. گاهی فرد یا افراد به جای کاشت درخت و آبادانی زمین، اطراف زمین را سنگ می چینند که به این کار تحجیر گفته می شود. در این مجتمع ها، بلوک های آپارتمانی در یک قطعه زمین و بر اساس طرحی از پیش اندیشیده شده قرار می گیرند. خبرگزاری مهر – گروه استانها – سمیه گلابگیریان: بافت تاریخی یزد که این روزها پنجمین سال از جهانی شدن خود را پشت سر میگذارد و ویژگیهای منحصر به فرد معماری خود را در دنیا اثبات کرده، همچنان درگیر مشکلاتی است که آینده این بافت را در معرض خطر قرار داده و رفع آنها نیازمند مدیریت بین بخشی و همکاری دستگاه های مختلفی است که در حال حاضر وجود آنها محسوس نیست.

طراحان با بهرهمندی از “الگوی فخرومدین” به طراحی نمای ساختمان پرداختند. طراحی معماری، به تمامی دروسی که تا قبل از آن و همچنین همزمان با آن ارائه میگردد، مربوط میشود و این ارتباط باعث میشود تا این درس مهمترین واحد دانشگاهی در رشته معماری باشد. این عمل از تمرکز تنش که در گوشه های باز شوها تولید می شود و سبب ایجاد ترك است جلوگیری می نماید و همچنین باعث افزایش سختی جانبی دیوار می شود. مدیر جهادکشاورزی شهرستان نیریز گفت: این طرح با هدف حفظ و نگهداری از قناتها به عنوان میراثی از گذشتگان و منبع آب زیرزمینی پایدار در حال اجرا است که پس از اتمام آن سبب تثبیت اشتغال ۱۰۰ نفر در بخش کشاورزی میشود. محمد رضا حاجی رضا در حاشیه برگزاری میز خدمت در نماز جمعه قم گفت: حوزه آب و خاک با توجه به محدودیتهای آبی استان جز مهمترین موضوعات و اولویتهای کشاورزی استان قم است و در این حوزه مرمت، لایه روبی، بازسازی قنات مناطق کوهستانی قم در شهرستان کهک و سایر نقاط در دستور کار قرار دارد. وی افزود: حساسیت این امر به حدی بود که رسانه های داخلی و خارجی به این امر پرداختن تا جای که مسیولان را به این مسئله واداشت تا پیگیری بازگشایی قنات را در دستور کار قرار بدهد.

باشنده گفت: این قناتها مربوط به دوره آل بویه هستند که ۹۰۰ تا هزار و ۱۰۰ سال قدمت دارند. تقسیم هزینه و شارژ، در نظر گرفتن هزینههای مشترک و برگزاری جلسات عمومی ساختمان و بسیاری از مسائل مرتبط کمک میکنند تا مشکلات مربوط به آپارتماننشینی رخ نداده و یا در صورت بروز بهراحتی حلوفصل شود. منظور از معماری کردن، ارائه خدمات در رابطه با طراحی ساختمانها و فضای داخلی و اطراف ساختمانهایی است که انسانها در آن سکونت دارند یا از آنها استفاده میکنند. به گزارش خبرگزاری شهر، جعفر شربیانی عضو هیأت رییسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران در رابطه با خشک شدن قناتی در زیر یک مجتمع تجاری واقع در شهرری گفت: یک فیلم کوتاهی در فضای مجازی در شهرستان ری و تهران در شبکههای مجازی پخش شد مبنی بر اینکه یک فردی ادعا میکند، یک قناتی که خشک شده و ریزش کرده است، در زیر یک مجتمع مسکونی واقع شده است.

او با بیان اینکه سال گذشته در مجموع ۱۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار در حوزه قنوات برای شهرستان ملایر مصوب شد، افزود: برای این منظور ۲۷ میلیون تومان از محل بنیاد برکت، ۷۵۲ میلیون تومان از محل تسهیلات خشکسالی، ۶ میلیارد تومان از محل تسهیلات بلاعوض خشکسالی، پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از محل نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از محل ملی مصوب شد. به گفته مویدی، اجرای این طرح بالغ بر ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی ۸۶ خانوار این شهرستان را تحت پوشش قرار میدهد. قنات نقش پدافند غیرعامل را به ویژه در فلات مرکزی دارد و ۱۴ درصد از اراضی آبی کشور با قنوات آبیاری میشود.

بالا آمدن آبهای زیرسطحی از منازل مردم این روزها به بحران و معضل جدی زنجان تبدیل شده، اما در شرایط امروز که این شهر با بحران کم آبی رو به رو است، برنامهای توسط دستگاههای متولی برای مهار آن وجود ندارد. اجاره قنات برای تأمین آب مصرفی منازل و همچنین برای کشاورزی و باغداری در سراسر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی رواج داشت و تعدادی از اسناد این اجارهنامهها نیز موجود است. همزیستی ادیان و جریانهای فکری مختلف موجود در طول تاریخ، باید به عنوان ظرفیت ارزشمند ایران اسلامی حفظ شود و منجر به رشد نسلهای آینده در داخل کشور شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرامه گفت: احیاء قنوات در دوران خشکسالی یک راهبرد مدیریتی منطبق با کشاورزی پایدار محسوب میشود. در واقع بن اولیه را مهندس تاسیسات با یک نقشه کشی اصولی پایه گذاری میکند. بازداشت مدیران شهرداری در ازای ریزش قنات گفتنی است، در ساعات اولیه این حادثه بازپرس پرونده در دادسرای امور جنایی، شهردار منطقه ۱۵، شهردار ناحیه ۵ این منطقه و پیمانکار فضای سبز شهرداری را بازداشت میکند. لازم به ذکر است که اسکلتهای بتنی معمولا به صورت عمری طراحی میشوند؛ این بدین معناست که هر مهندس طراح سازه بتنی، این نوع سازه را برای عمر معینی طراحی میکند.

سبک متابولیسم رویکرد مکانیکی به طراحی شهری را نمیپسندد و به دنبال انعطاف بیشتری و قابلیت جابجایی واحدهای ساختمانی است. در صورتیکه نیاز به توضیحات بیشتری دارد ادامه این پست را مشاهده بفرمایید. پست مدرن به طور کلی در برابر مدرنیسم غیر انحصاری است. برج های دوقلو با احتساب آنتن بالای آن ها، ۴۵۲ متر بلندی دارند و توسط سزار پلی به سبک پست مدرن طراحی شده اند. این روش یک روش مقاوم سازی ارزان برای سازه های بنایی محسوب می شود .این روش با مصالح مرسوم و ارزان قابل اجرا است. استحکام خمشی عرشه باعث می شود که سقف سازی و یا کف سازی مورد استفاده قرار گیرد.

او گفت:بزرگترین و پر آبترین قنات قصرقند کرگدان نام دارد که این قنات باستانی قرار است، بزودی به ثبت جهانی برسد. ضرغامی این موضوع را در جشن ثبت جهانی یزد در باغ دولت آباد مطرح کرد. به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، عزت الله ضرغامی در جریان سفر خود به این استان، دقایقی پیش در جشن سالروز ثبت جهانی یزد، اظهار کرد: زمانی که نماینده پرتغالی به عنوان کارشناس برای ثبت جهانی به یزد آمد، مهندسی و معماری منحصر بفرد یزد را ظرفیتهای جذاب و خاص دانست. به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، قنات زارچ با قدمت ۲ تا سه هزار سال و ۹۰ کیلومتر یکی از طولانی ترین قنات های ایران شناخته می شود و با شماره ۱۴۸۳۰ تیر ماه ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی و تیرماه سال ۱۳۹۵ به ثبت جهانی رسبد و مظهر آن در شهر زارچ قرار دارد و علت نامگذاری آن به عنوان قنات زارچ نیز به همین دلیل است و تعداد چاههای آن ۲ هزار و ۱۱۵ حلقه است. ایسنا/خراسان رضوی قنات، میراث گرانبهایی که پیدایش آن در ایران به ۵۰۰۰ سال قبل باز میگردد، سالهاست بر اثر خشکسالی و به خصوص حفر چاههای زیاد در معرض تهدید قرار گرفته است؛ به طوری که تاکنون بسیاری از آن خشک و متروکه شده و یا میزان آبی که در آن جریان دارد، بسیار اندک است.

در انتخاب نوع سیستم سازه ای باید به عوامل متعددی توجه کرده و با توجه به معایب و مزایای هر یک از سیستم ها و با توجه به نظر مهندسان این حرفه نسبت به احداث سازه سایت m2oarchitects اقدام شود. به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جعفری صبح پنج شنبه در مراسم تجلیل از برترینها و قهرمانان تولید در بخش کشاورزی با اشاره به ضرورت بهرهوری در بخش کشاورزی، اظهار کرد: امروز از ۴۸ نفر از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان تقدیر شده که این افراد در بهرهوری سرآمد بودند. سید حمیدرضا حسینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فاصله قانونی تعیین شده برای ساختمان ها از قنات ۶ متر تعیین شده است که میزان فاصله بر اساس بررسی کارشناسان در خصوص قنات ده خیر رعایت شده است. خدمات مهندسی در عمل توسط اعضای ما ارائه میشود که البته پروانه اشتغال دارند و صلاحیت کار بر اساس تعداد طبقه و حجم کار دارند؛ به شکل حقیقی و حقوقی. توجه : جهت ثبت نام در سامانه مدیریت خدمات مهندسی، الزامی است پروانه اشتغال متقاضی بیش از یک ماه اعتبار داشته باشد.