بتن پلیمری چیست مشخصات فنی انواع آن مرکزآهن

علاوه بر این، فرایند پخت و جذب آب در بتن پلیمری با سرعت بالاتری انجام می گیرد. در صورتی که سازه ی مورد نظر در معرض مواد شیمیایی به خصوص قرار داشته باشد، ناچار به استفاده از بتن های پلیمری خواهیم بود چراکه این مواد از مقاومت شیمیایی بسیار مناسبی نسبت به بتن های معمولی برخوردارند. بنابراین انتظار می رود که بتن های پلیمری از نظر اقتصادی نسبت به بتن های معمولی از قیمت بالاتری برخوردار باشند. همچنین مقاومت فشاری می تواند از mpas 35 الی mpas 140 افزایش پیدا کند.

انواع بتن پلیمری اصلاح شده بر اساس نوع پرکننده ‌ها

علت این امر، ماده‌ای است که درون آن است به نام رزین مونومر؛ این ماده به‌جای آب در بتن ریخته می‌شود به همین خاطر نیازی مثل آب نیست که نیاز به بخار شدن داشته باشد بلکه به‌سرعت مثل چسب سفت‌وسخت می‌شود. از طرفی ضریب جذب آب پایینی دارد، هرچند در هنگام خشک‌شدن باید مراقب بود که آب بیشتری به آن نرسد. از این نوع مصالح در سطح بین المللی به طور گسترده ای استفاده می شود، مثلا به عنوان وصله های ملاتی و دوغابی برای کارهای پرداخت و ترمیم روکش عرشه پل ها. اساسا شیرابه پلیمری واکنش ناپذیر به آب یک مخلوط سیمانی تقریبا معمولی افزوده شده و عمل آوری می گردد.

شامل یک سیستم مخلوط از بتن‌های گوگردی است که توسط پلیمرهای اصلاح خواص قالب بتن پیدا کرده است. شامل بتن پرتلند پیش ریخته شده‌ که توسط یک سیستم مونومری باردار شده‌ و متعاقباً در محل پلیمریزه می‌شود. پلیمرهای استفاده شده در بتن پلیمری برای ایجاد خواص مورد نیاز تعمیراتی فرموله شده‌اند‌. بتن پلیمری سازگار زیادی با محیط زیست دارد و کاملا قابل بازیافت هستند. این بدان معناست که بتن پلیمری را می توان در پایان چرخه عمر خود به صورت های دیگر استفاده کرد. برای مثال در صورت خورد شدن بتن پلیمری، می توان به عنوان شن قابل استفاده گردند.

چسب بتنکه به عنوان یکی از افزودنی های بتن در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد بسیار پرکاربرد است. این چسب ها به شکل مایع و با ترکیبات و انواع مختلف در بازار استفاده می شوند که امکان استفاده از آنها را در پروژه های مختلف امکان پذیر ساخته است. در ادامه قصد داریم ضمن بررسی کامل و کلیه موارد در خصوص آن، در خصوص خرید وقیمت چسب بتننیز صحبت کنیم و راهنمایی های لازم داده شوند.

بتن پلیمری PC با رزین پلی استر در حدود (۲۰-۲۵) درصد طی ۷ روز مقاومت کششی (۹۰-۱۰۰) کیلوگرم بر سانتی متر مربع از خود نشان می‌دهد که حداقل ده برابر بتن معمولی است. اشباع جزئی یا نیمه قطعات بتنی با پلیمر بویژه سطوح دالها در مقابل تهاجم شیمیایی و مکانیکی بسیار موثر است. حتی با یک اشباع جزئی دال قطعه بتنی مقاومت آن بطور قابل ملاحظه ای زیاد میشود. در این روش قطعه بتنی خشک شده را با مونومر مایع مانند MMA متیل متااکریلات آغشته میکنند.

این نوع بتن در اثر حفره های موجود در آن، دارای تخلخل بوده و از این طریق مقاوت آن کاهش می باید. به منظور کاهش تخلخل این ماده از مواد پلمیری در ساختار آن استفاده می شود که علاوه بر ارتقا خواص بتنی و بهبود تخلخل، افزایش مقاومت آن را نیز به دنبال خواهد داشت. بتن های پلیمری به لحاظ ساختار موجود در آن ها در دسته های متفاوتی اعم از جامد، غیرجامد، بتن پلیمری تزریقی، بتن سیمانی پلیمری و بتن پلیمر-گوگرد قرار می گیرند. در واقع وقتی می‌خواهند یک بتن پلیمری بسازند به آن فرایند پلیمری شدن بتن می‌گویند. نحوه ساخت بتن پلیمری به این شکل است که از سنگ‌دانه‌ها و شن و ماسه استفاده کرده و به‌جای آب و سیمان از رزین مونمر استفاده می‌کنند.

بتن سخت ملاتی BDBquartz HP

نخستین بار از بتن های پلیمری حالت جامد در سازه های جنگ جهانی دوم استفاده شد. این بتن علاوه بر ساختار سبکی که داراست، در برابر بارها و تنش های وارده بسیار مقاوم است. به طور کلی بتن های پلیمری از لخاظ ساختار مواد اولیه از انواع متفاوتی تشکیل می شوند. ۲-خاصیت انعطاف پذیری بالا و امکان شکل پذیری از ویژگی های مهم بتن پلیمری جامد است.

لازم بذکر است بدلیل چسبندگی بالای بتن پلیمری به بیشتر مواد توصیه می شود در صورت نیاز از قالب های نفوذناپذیر استفاده گردد یا با استفاده از ورق های پلی اتیلن مانع از ایجاد چسبندگی بین قالب و بتن پلیمری شد. از جمله مزیت هایی که بتن های پلیمری دارد می توان به مقاوم بودن در برابر عوامل مهاجم شیمیایی و سایر خورنده ها اشاره کرد. علاوه بر این می توان به مقاوم بودن در برابر ساییدگی، مقاوم بودن و پایدار بودن در برابر یخ زدگی، مقاوم بودن در برابر ذوب شدن و غیره اشاره کرد. یکی از ویژگی های مهمی که بتن پلیمری دارد، این است که در مقایسه با انواع بتن سیمان پرتلند اجازه استفاده از مواد را تا ۵۰% کمتر به ما می دهد و همین امر باعث می شود که در یک سطح رقابت با انواع بتن سیمان پرتلند قرار بگیرد.

  • از بتن های پلیمری تزریقی در مرمت و مقاوم سازی ساختمان های قدیمی و اجزای آنها، سخت سازه هایی با عملکرد مطلوب، تانکرهای ذخیره ی آب دریا، تاسیسات نمک زدایی و آب مقطر، سازه های دریایی و …
  • رزین‌های اپوکسی مواد بسیار محکمی تولید می‌کنند که از جمع‌شدگی بتن جلوگیری می‌نمایند و ضمن اینکه ظاهری زیبا دارند، سطح پوشانده شده توسط این رزین‌های اپوکسی به راحتی تمیز می‌گردد و با هرگونه از شرایط آب و هوایی سازگار می‌باشند.
  • بتن پلیمری نوعی بتن است که از پلیمر برای جایگزینی سیمان های نوع آهکی به عنوان چسب (با قدرت چسبانندگی قوی) استفاده می کند.
  • هر بتن پلیمری با توجه به نوع ماده پرکننده‌اش و نوع الیافی که در آن استفاده گردیده است.
  • بتن از سنگدانه های کوارتز، سیلیس، سنگ ریزه های گرانیتی، شن های آهکی و سایر مواد با مقاومت فشاری بالا تشکیل شده است.

امید است دانشمندان و دانش پژوهان ایرانی از عرصه تحقیقاتی وارد عرصه ازمایشگاهی شوند تا بدین ترتیب صنعت ساختمان کشور بهبود فن آوری یابد. نکته جالب این است که با وجود تمام محاسنی که ذکر شد ، این نوع تولیدات، قیمت کمتری نسبت به سنگ های طبیعی دارند . انتخاب پلیمر مصرفی بر حسب مورد مصرف ( کارایی )‌ و قیمت آن انتخاب می شود.

بتن پلیمری چیست مشخصات فنی انواع آن مرکزآهن