ایگاه واحدهای پژوهشی مراکز استانها

استفاده از خاک برگ و شن در ترکیب خاک آن مفید است. این گیاه از ترکیب پرتقال ماندارین با پرتقال کامکوات حاصل شده است. اگر قصد نگهداری از پرتقال زینتی را دارید برای نگهداری از آن باید درنظر داشته باشید که این گیاه برای زنده مانده به نور درخشان خورشید، دمای بین 18 الی 26 درجه سانتیگراد و خاک همواره مرطوب نیاز دارد. در طول نگهداری از آن نیز توجه داشته باشید که حداقل دمای قابل تحمل توسط این گیاه در فصل زمستان، 10 الی 12 درجه سانتیگراد است. ضمن اینکه بازه دمایی قابل تحمل برای آن نیز در فصل زمستان بین 12 الی 18 درجه سانتیگراد است.

• باریک شدن ساقه و افتادگی آن: علت اصلی این عارضه نور کم محیط است. بعضی از گونههای نماتانتوس گل خود را روی یک ساقه بلند شکل میدهند؛ بهگونهای که یک گل نارنجی رنگ در نوک ساقه قلاب مانند آن جای میگیرد، درست مثل یک ماهی گلدفیش که در قلاب گیر افتاده گیاه زینتی نعناع است! نکته دیگر این است که برای نگهداری گل و گیاه حتما نیازی به داشتن باغ و باغچه نیست. کمتر گیاه آپارتمانی را پیدا میکنید که ضمن داشتن گلهای زیبا، معطر نیز باشد.

احتمالا از تماشای برگهای صاف و گلهای ظریف مرجان، تصور میکنید که این گیاه حساس است و به رسیدگی ویژهای نیاز دارد، اما حقیقت این است که این مرجان مینیاتوری، نهتنها جز زیباترین گیاهان و گل های آپارتمانی بلکه یک ساکولنت مقاوم است! پس بدیهی است که پس از چند سال نگهداری از ابوتیلون داروینی، شاهد از دست رفتن جذابیت اولیه آن باشید. يكي از ظرفهاي داراي گياه را در فاصله 40 سانتي متري نور مستقيم چراغ مطالعه كه از پهلو و كمي پائين تر از ظرف مي تابد قرار دهيد.

گیاهان زینتی آپارتمانی

در طول نگهداری از کلیویا در صورت محیا بودن شرایط مناسب، در میانه بهمن تا اواسط بهار شاهد شکوفهها خواهید بود. با اینکه اغلب گلدهی این گیاه در فصل تابستان صورت میگیرد، اما در صورت مناسب بودن شرایط محیطی، گلدهی میتواند در تمام طول سال نیز ادامه یابد. وضعیت سمی بودن یا نبودن: شیره این گیاه میتواند برای انسانها و حیوانات سمی باشد. ایکسورا با خوشههایی پر از گلهای کوچک میتواند تنوع رنگی بسیار زیبایی را در هر محیطی ایجاد کند.

این گیاه دارای گلهای جذاب قرمزرنگ است که در بخش بالایی خود، انحنایی قلب مانند پیدا میکند. گیاه فونیکس، مانند هر درختچه زینتی، زمانی نیاز به آبیاری دارد که سطح خاک تا یک بند انگشت خشک شده باشد. تمام درختچه ها چند تنه بوده و سایه انداز آنها در طی زمان نیاز به تجدید رشد دارد. خوبی گلهای نماتانتوس در این است که ظاهر خمیده مانندشان، آنها را به انتخاب بسیار مناسبی برای قرار گیری در سبدهای آویزی تبدیل کرده است.

البته امروزه اکثر این گیاهان از باغها خارج شدهاند و در گلدان در آپارتمانها نگهداری میشوند همچنین خرید و فروش و پرورش این گیاهان در گلخانه و حتی در خانه به صنعت و تجارت پر سودی تبدیل شده است. در صورت استفاده از این سیستم، با مکش فن های اگزاست ذرات آب از روی پد های نصب شده در گلخانه، وارد هوا میشوند و این ذرات جهت بخار شدن گرمای موجود در گلخانه را جذب میکنند و بدین ترتیب هوای گلخانه را خنک خواهند کرد. بسیاری از فروشندگان گل و گیاه و حتی بعضی میوه فروشیها نیز این گل را در فصل زمستان برای فروش عرضه میکنند. بعضی از انواع پیوندی ختمی گلهای چندرنگ دارند که اندازه آنها به یک ظرف بزرگ سالاد میرسد.

این گیاه به نور کافی و غیرمستقیم خورشید علاقه داشته و بهتر است در نزدیکی یک پنجره نورگیر جنوبی یا غربی قرار بگیرد. کمی آبیاری و نور خورشید کافی است تا شمعدانی زیبا، مهمان منزل شما باشد. این گل به نور زیاد یا متوسط و غیرمستقیم خورشید نیاز دارد و تشنگی اش را با پژمردگی برگ هایش نشان می دهد و به محض آبیاری شدن دوباره باطراوت خواهد شد. نیروبرگ گروت با نگهداری آب درون منافذ اسفنجی مانندش برای مدت زیادی آب را در خود نگه می دارد.

با اینکه طول عمر این گیاه طولانی است، اما مثل تعدادی از گلهای لیست زیباترین گل های آپارتمانی که معرفی کردیم ترغیب کردن آن به گلدهی مجدد کار آسانی نخواهد بود. شکل گلهای اسکینانتوس، جامی مانند است و در رنگهای مختلفی (از قرمز تا بنفش) مشاهده میشود. در صورت نیاز به شکل دهی گیاه باید قبل از کاشت در تراریوم این کار را انجام دهیم. گیاه پپرومیا بیشتر از ۱۵ سانتیمتر رشد نمی کند و می تواند در نور کم نیز به رشد خود ادامه بدهد اما با نور معمولی و رطوبت کافی و در یک شیشه تراریوم نیز به خوبی رشد خواهد کرد.

جنگلهای ایران باتوجه به اینکه بجز نوار شمالی اکثراً در نواحی نیمه خشک و کم باران هستند باید مورد توجه ، مراقبت و کشت دستی قرار گیرند تا نسلهای آینده از آن بهره برداری زیست محیطی بنمایند .همچنین با کشت جنگلهای دست کاشت می توان درحد امکان مبارزه با بیابان زایی نمود و پیشروی کویر و بیابان را در حاشیه شهرها کنترل نمائیم واز خسارات بیشتر عوامل مخرب طبیعی پیشگیری نمائیم مرتع : مرتع از نظر اقتصادی حائز اهمیت است چه از جنبه گیاهان دارویی و چه از جنبه تأمین علوفه دام . هر چه به بهار نزدیکتر شدید، به مرور زمان و آرامآرام میزان آبیاری را نیز افزایش دهید. در حالی که بهار و تابستان فصلی شکوهمند برای نگهداری از گل و گلدانهای رنگ به رنگ است، برای فصول پاییز و زمستان باید گیاهانی را انتخاب کنید که نسبت به سرما مقاوم هستند.

گیاهان زینتی 60 متری

نور ملایم تا درخشان خورشید و دمای 18 الی 26 درجه، از نیازهای اصلی نماتانتوس است. برای نگهداری از سیکلامن باید نور کافی برای آن فراهم کرده و خاک آن را همواره مرطوب نگه دارید. اکنون شما به صورت جامع از نحوه کاشت گیاهان، لوازم مورد نیاز، گیاهان مناسب تراریوم و اشتباه های رایج در ساخت تراریوم اطلاع دارید و آماده هستید که در همین لحظه تراریوم متناسب با روحیه خودتان را بسازید. مراسم آئینی بیل گردانی که در آخر فروردین هر سال در این شهر برگزار میشود، جشنوارهای است که برای لای روبی جویها و کانالهای آب برای جلوگیری از رشد علفهای هرز انجام میشود.

این گیاه با نگهداری آسان و گلهای نارنجی رنگ خود، میتواند حال و هوای گرمسیری را به محیط هدیه دهد. نام علمی آماریلیس موجود در تصویر Hippeastrum hybrida است و روی ساقههای بلند خود، گلهایی درشت و خوش رنگ تولید میکند. خوبی آماریلیس در این است که در پایان چرخه رشد آن میتوانید پیاز آن را از زمین خارج کرده و آن را برای حداقل 6 هفته، در مکانی خشک و خنک ذخیره کنید. در حقيقت يک رس حرارت ديده است که ميتواند مقدار زيادي آب را جذب کند. خاک لومی ترکیبی از 40 درصد شن، 40 درصد سیلت و 20 درصد رس و مواد هوموس می باشد.

اگر سابقه نگهداری از گل اگزالیس را داشتهاید حتما میدانید که برگهای آن در شب یا در صورت تاریک شدن محیط بسته میشود! کاکتوس کریسمس معمولا پس از آغاز گلدهی فروخته میشود؛ بهعبارت دیگر شما آن را در حالتی خریداری میکنید که گلهای جذاب آن پدیدار شدهاند، اما ترغیب کردن آن برای گلدهی مجدد نیز ممکن است. منشأ ایرانی دارند که متاسفانه از آن به خوبی استفاده نشده و در این کلکسیون به دنبال حفظ منابع ژنتیکی و بهنژادی گلهای پیازی و بومی ایران هستیم. نکته جالبی که در مورد مرجان وجود دارد این است که اگر آبیاری گیاهان خود را فراموش میکنید، این گیاه میتواند تا یکی دو بار با شما کنار بیاید! ارتفاع در این اسکلت بیش از 4 متر است به همین دلیل سیستم گرمایشی و تهویه مناسب دارد. مشکلی که در خصوص نگهداری از ختمی وجود دارد این است که انتخاب خوبی برای افراد مبتدی نیست، زیرا هم رسیدگی به آن و هم فراهم کردن شرایط مناسب برای گلدهی ختمی کار آسانی نیست؛ چراکه گل ختمی به محیطی گرم، مقدار زیادی از نور خورشید و همچنین رطوبت کافی نیاز داشته و بیش از سایر گیاهان مستعد ابتلا به انواع مختلف آفات است.

کود گیاهان زینتی

این گیاه از زیباترین گیاهان آپارتمانی معمولا چندین سال به گلدهی پرداخته و سپس رو به علفی شدن میرود. هر گل منفرد در انتهای شاخه ظاهر شده و دارای چندین گلبرگ باریک، طویل و رنگی است. هنگام کار با این گیاه، مواظب باشید؛ زیرا دارای تیغ است و میتواند به پوست دست آسیب برساند. در طول نگهداری از این گیاه از خیس کردن برگهای آن پرهیز کنید، زیرا سبب ایجاد بیماریهای قارچی خواهد شد. این گیاهان غالبا از بهار تا زمستان شاخه های گل دهنده جدید تولید می کنند و در طول زمان این گیاهان بزرگتر و بزرگتر می شوند.

یکی از پرمصرفترین گلهای شاخه بریده گل معروف رز است که به دلیل بازار پسندی زیادی که دارد مشکلی در بحث بازاریابی و فروش آن نسبت به سایر گلهای شاخه بریده نمیباشد. در طول نگهداری از ابوتیلون داروینی برای حصول بهترین نتیجه، هر زمان که چند سانتیمتر رویی خاک خشک بود گیاه را آبیاری کنید. بنفشه معمولا ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر رشد میکند و در فصل زمستان تنوعی بینظیر به باغچه و یا گلدانهای منزلتان میبخشد. یکی از ویژگی های خارق العاده این گیاه این است که باعث تصفیه هوا می شود و در شب اکسیژن آزاد می کند به همین دلیل یکی از گیاهانی است که در اتاق خواب استفاده می شود تا هم فضای زیبایی خلق کند و هم باعث آرامش و خواب آسوده شود. فنگشویی یک فلسفه و فن باستانی در چین است که برای پیدا کردن چیدمان درست به منظور فراهم آوردن بهترین اثر بر سلامتی، شادی و موفقیت استفاده میشود.

کلیویا را میتوانید در فصل پاییز به خارج از خانه منتقل کنید، اما قبل از رسیدن اولین نشانههای زمستان، سریعا آن را به سردترین اتاق منزل خود ببرید. بااین شرایط اگر فردی حرفهای هستید و فکر میکنید که میتوانید از پس آن برآیید، یک ختمی گلدار میتواند به چشمگیرترین گیاه منزل شما تبدیل شود! پرتقال زینتی دارای شکوفههای سفیدرنگ و معطر است که در اواخر زمستان یا اوایل بهار ظاهر میشوند. ادریسی بهطورطبیعی در بهار شکوفه میدهد. رمز نگهداری صحیح از ادریسی این است که خاک را همواره مرطوب نگه داشته و گیاه را تحت نور مستقیم خورشید قرار دهید. این گیاه مشابه درختچه ای که علاقه دارد شاخه های خود را از هر جایی آویزن کند و به بالا خیز بردارد. و همچنین با بالا رفتن دما و نزدیک شدن به 30 درجه سانتی گراد حتما میزان رطوبت رو افزایش بدید.

منظور از گیاهان زینتی چیست