آشنایی با معروف ترین معماران ایرانی

درحالیکه قاعده کلی طرح تفصیلی این است که در زمینهای کوچک باید حداقل معادل نیمی از تعداد واحدها پارکینگ تامین شود و این یعنی برای ساخت یک ساختمان چهار طبقه لازم است حداقل 2 واحد پارکینگ پیشبینی شود تا امکان صدور مجوز ساخت داشته باشد، کمیسیون ماده پنج درباره بافت فرسوده این خط قرمز را پاک و ضوابط را به این شکل تغییر داده که ساخت حداقل یک واحد پارکینگ برای ساختوساز چهار طبقه در زمینهای 50 تا 100مترمربعی کفایت میکند. در واقع ساخت خانههای فوق کوچک سبب میشود قدرت خرید وام مسکن به شکل تاریخی افزایش پیدا کند؛ چراکه پیش از این در بهترین حالت همواره قدرت خرید این وام از حدود 50 تا 60درصد از ارزش املاک فراتر نرفته بود. طراحان روش های مختلفی برای نصب ستون های آجر تجربه کردند و سعی کردند بهترین فاصله و زاویه چرخش را پیدا کنند تا نور طبیعی مفید برای داخلی و دید مناسب از داخل به دست آید. بررسی داده های ناشی از این مطالعات کمک شایانی به تعیین کاربری پروژه و تناسب زیر بنای بخش های مختلف در طراحی معماری می نماید. در این مرحله طراح با حضور مستقیم در سایت پروژه و یا با استفاده از اطلاعاتی که به وی ارائه شده است به بررسی وضعیت هایی همچون وضعیت قرار گیری پروزه و همسایگی آن با سایر پروژه ها و بنا ها و تغییرات اقلیمی و …

معمار استرالیایی گلن مورکات این جمله را بیان کرده است که ساختمان باید زمین را به صورتی آرام و سبک لمس کند. همچنین احتمالا تغییر در ضوابط تامین حداقل پارکینگ دیگر دغدغه شورای عالی شهرسازی و معماری است؛ اما شاید در وضعیت فوقالعاده خاص بازار مسکن شهر تهران در حال حاضر، لازم است این شورا نیز واقعیت را در تصمیمات خود مدنظر قرار دهد و با علم به اینکه خانهاولیها بیش از سه سال است که از بازار مسکن به بیرون پرتاب شدهاند و شرایط عمومی اقتصادی نیز به شکلی رقم خورده که تامین خانه ملکی بیش از هر زمان دیگری در اولویت فاقدان مسکن قرار گرفته است، میتوان با شرایطی نسبت به عدم تامین پارکینگ اغماض کرد. چه شکلی بهتر از قفسه کتاب میتواند یک ساختمان کتابخانه عمومی را معرفی کند؟ در حال حاضر سقف وام خرید مسکن از محل اوراق برای زوجین 480میلیون تومان است و با توجه به دامنه وسیع تورم مسکن در سالهای اخیر، احتمال افزایش آن نیز مطرح شده است.

نرخ رشد مصرف انرژی در ایران، بیش از سهبرابر متوسط جهانی بوده و سهم بخش ساختمان از مصرف انرژی نهایی کشور حدود ۴۰ درصد است. برای اجرای این روش بایستی تجهیزات تزریق رزین خریداری شود؛ ولی این روش میزان مصرف رزین را به سبب اینکه تنها نیاز به پر کردن ترك ها وجود دارد، بهینه می کند. بخشی از این مقدار مصرف مربوط به نحوه مدیریت انرژی (بالادست و مصرفکننده) و بخش قابل توجه آن به چگونگی معماری ساختمانها در ایران مربوط است. این ارقام بیانکننده اتلاف بیرویه انرژی است. این ساختمان در محله تجریش تهران واقعشده است. طبق ضوابط طرح جامع شهر تهران، جمعیت شهر تهران زیر 11میلیون نفر پیشبینی شده است و اکنون فاصله زیادی با سقف جمعیت شهر وجود ندارد. شرکت آرجنت، ادارات با کارایی بالایی را برای کارفرمایان رسمی طراحی کرده است که از اصول زیر تبعیت می کند.

به گزارش قدس آنلاین، مهدی چمران پیش از آغاز هفتاد و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران در خصوص سقوط کودک پنج ساله در چاهی واقع در منطقه ۱۵ ضمن تسلیت به خانواده این کودک گفت: این کودک در بوستان در چاه سقوط نکرده بلکه رمپ و لوپی در کنار بزرگراه بسیج وجود داشته که اساسا محلی برای استراحت و رفت و آمد نیست. پخش زنده شبکه سه سیما را در این قسمت مشاهده نمایید معرفت، برنامه ای از گروه معارف و اندیشه دینی شبکه چهار سیما است که با محوریت ارائه مباحث فلسفه اسلامی و با حضور دکتر دینانی تهیه شده است. پخش زنده شبکه 3 سه سیما در کیفیت های متفاوت. در طراحی معماری در مفهوم کلان، ایده ها پاسخگوی مسائل گوناگونی هستند مانند چگونگی جهت گیری ساختمان ها، روش های بهره گیری از جریان طبیعی هوا، ارزش انرژی و حفظ و صرفه جویی در آن، اهمیت مصالح، دوام، تعامل بین اجسام، مناسب ترین راه های برقراری روابط فضایی و یا چیزهایی از این قبیل.

اغلب تردد در یک ساختمان بزرگ بیشتر است و باید برای اتفاقاتی نظیر آتش سوزی یا زلزله چاره ای اندیشید تا تردد بالای افراد خطرات جانی را همراه نداشته باشد. تاثیر زیادی بر مصالح ساختمانی دارد پس باید معمار در هنگام طراحی طرح مناسبی ارائه دهد تا در هنگام خواندن پلان ساختمان نیز مهندس مجری بتواند این اطلاعات را به صورت دقیق اجرا کند . کار فرما از او چه خواسته هایی دارد ؟ از سوی دیگر، چنانچه لازم باشد تا اجزای مختلف در این روش ساخت، در محل ریخته شوند، این روش به شدت وابسته به نیروی کار انسانی خواهد بود. پنج ساختمان او را — از برجهای وارونه شده در چین تا سینمای شناور در اقیانوس تایلند — مشاهده کنید و داستان پشت پرده آن را یاد بگیرید.

ایده ها تصاویری ذهنی هستند که از طریق مشاهده، تجزیه و تحلیل مطالعات، اندیشه و دانستن برخی روش ها در ذهن انسان شکل، تکامل و موجودیت می یابند. معماری اسلامی گسترهای از خاورمیانه تا آفریقای شمالی، آسیای مرکزی و اروپای جنوبی دارد و در هر منطقه از فرهنگ و اقلیم آن مرز و بوم تاثیر گرفته است. اجداد ما با ابزار و مواد محدود کار می کردند، اما آنها کاملا آزاد و بدون مرز و محدودیت و حتی بدون نیاز به از بین بردن مناطق جنگلی ساخت و ساز انجام می دادند. محل کار نیز منبع اصلی توفیق و کامیابی ماست. شایان ذکر است، دیگر عوامل موثر بر افزایش بهرهوری نظیر «بهبود کیفی عامل کار» نیز باید در فرآیند معماری مدنظر قرار گیرد. اگرچه بدون بهرهمندی از این منابع، امروزه نمیتوان در یک فضای مصنوع زندگی کرد، اما استفاده بیش از حد مورد نیاز هر کدام از منابع ذکر شده، افزون بر عدم تامین جنبههایی از آسایش ساکنان، ثروت عمومی جامعه و به تبع آن رفاه اجتماعی را در مخاطره قرار خواهد داد. مشخصات و محل اجرای پروژه : مکان دقیق پروژه باید با ذکر آدرس و مشخصات آن در قرارداد قید شود. در این ساختمان لنزهای مکانیکی در نمای جنوبی با توجه به میزان نور باز و بسته میشوند و ایدهبرداری زیبایی از نقوش هندسی عربی و اسلامی هستند.

برای شورای عالی شهرسازی و معماری رعایت سقف جمعیتپذیری با توجه به افزایش بارگذاریهای ساختمانی در مناطق دارای بافت فرسوده اهمیت دارد. از سال 98 به دنبال اعمال برخی تغییرات در ضوابط ساختوساز، عملا تراکم در بافت فرسوده به 2 طبقه کاهش یافته بود و با توجه به اینکه فرمول رایج تقسیم منافع در ساختوسازهای تهران 70-30 یا 60-40 درصد به نفع مالک زمین است، عملا برای سازنده جذابیتی نداشت که وارد این قبیل پروژهها با حداقل تراکم شود؛ به ویژه با توجه به اینکه در مناطق نیمه شمالی شهر که بعضا حتی از لحاظ تعداد واحد مسکونی اشباع هستند، امکان تخریب و مشارکت بدون دردسر با کسب عایدی قابل قبول برای ساختوساز حداقل چهار طبقه وجود دارد و در نتیجه طی سه سال اخیر بسازوبفروشها انگیزه کافی برای فعالیت در بافتهای فرسوده نداشتند. مطابق برآوردهای انجام شده، با اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان (صرفهجویی در مصرف انرژی) که شامل عایقکاری حرارتی پوسته خارجی ساختمان و کاربرد سامانههای کنترل هوشمند تجهیزات تاسیساتی است، حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد در مصرف انرژی ساختمان صرفهجویی میشود.

از دیدگاه معماران، محیط یا فرم ساختمان نباید به عنوان المانهای مستقل که ادعای تسلط بر یکدیگر را دارند، تعریف شوند. به این ترتیب وام مسکن با همین سقف فعلی تقریبا 80درصد از قیمت خانههای خیلی کوچک جنوب شهر را پوشش میدهد. این در حالی است که در ضوابط کلی طرح تفصیلی تراکم اضافی صرفا درباره زمینهایی با مساحت بیش از 150مترمربع منظور شده است. از قول یکی از معماران به نام تهران در تهیه پلان های ساختمانی (مانوش سرور) اگر بخواهیم خیلی راحت صحبت کنیم، بهتر است یک معمار ابتدا به منظرهای دید و اصطلاحاً ویو توجه داشته باشد، سپس به محل پارکینگ و دستگاه پله، سپس ستون گذاری در آرایشی مهندسی و مناسب، سپس یک پلان با عملکردهای زیبا و پرکاربرد و در نهایت تهیه یک نمای خوب که در واقع خلق کل این اثر از عملکرد به فرم رسیده است و در واقع فرم ساختمان، نشاندهند عملکرد های مناسب آن نیز از نمای بیرونی می باشد. بعنوان مثال، اگر ساختمان تجاری یک پاساژ برای خرید باشد، فروشگاه های آن نیاز به انبار خواهند داشت که باید هنگام طراحی معماری ساختمان تجاری به آن توجه شود. گاها در طراحی معماری سازمان یافته، با ادبیات هایی آشنا می شویم که بیشتر ابزارهایی هستند برای آنکه چند متفکر، افکار خود را ورز دهند و شاید درخروجی عملی جامعه تاثیر نداشته باشند.

امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای اصلی مهندس معماری است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. معماری در مفهوم کلی، به معنی خلق و پدید آوردن یک اثر عنوان میشود، یک ساختار جامع خلاقانه و دارای تفکر که هدف معینی را تعریف میکند. بر اساس مصوبه اخیر کمیسیون ماده پنج، زمینهای خیلی کوچک با مساحت 50 تا 100مترمربع که عمدتا در بافتهای فرسوده واقع شدهاند، یکی از قطعات هدف تسهیل ساختوساز هستند که کمیسیون ماده پنج به آنها اجازه داده است ساختمان مسکونی چهار طبقه ساخته شود؛ ضمن اینکه تامین حداقل یک واحد پارکینگ در این ساختمانها از این پس کفایت میکند. اما ازآنجاکه این پلاکها در مجموع مساحتی حدود 10میلیون مترمربع دارند، درصورتیکه بدون تجمیع و به صورت تکپلاک ساختوساز در آنها انجام شود، با در نظر گرفتن حداقل 50 و حداکثر 100 مترمربع مساحت و نیز زیربنای 60درصدی در چهار طبقه در این زمینها، در بافتهای فرسوده تهران ظرفیت ساخت 240 تا 480هزار واحد مسکونی 30 تا 35 مترمربعی وجود دارد. بسیاری از بزرگان دنیای معماری معتقدند سبک معماری رنسانس نسخه ای پیشرفتهتر از معماری کلاسیک است که زیبایی بیشتری نیز نسبت به آن دارد.

از این رو با ارائه سوالاتی همچون نوع فعالیت سازه چگونه است ؟ مهندس برق از دیگر مهندسین است که برای تاسیسات برق در یک ساختمان به کار گرفته می شوند. اقتصاد بیشتر مردم محلات در اشتغال به کار برش سنگ و شکل دهی به آن می باشد که بیش از نیمی از آن به دلیل ناکارآمدی در فناوری برش سنگ رو به افول است. از آنجایی که نوع اقلیم همچون میزان بارش و وزش باد و … یکی دیگر از روش های موجود برای مقاوم سازی ساختمان های بنایی غیرمسلح پوشش دادن دیوار و یا پایه ها با شاتکریت می باشد. سایت پروژه کامل مجتمع مسکونی طرح 5 شامل بخش هایی از جمله محل بازی کودکان ، پارکینگ عمومی ، دسترسی های جدا برای پیاده و سواره ، فضای سبز و…

لوور های چوبی به یک ویژگی محبوب در ساختمان های جدید تهران تبدیل شده است و روشی معاصر از شیوه های سنتی و بومی معماری برای کنترل میزان نور و گرما سایت m2oarchitects است. قلمرو های خصوصی … به طور کلی، ما آن را با نقشه ها، طرح ها یا خطوط کلی یک پروژه مرتبط می کنیم و یکی از پایه های اساسی آن است. چهار مورد اصلی در این صنعت از مقالات استخراج شده است که در ادامه آنها را بررسی می کنیم. این جلسه به منظور بررسی مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان البرز با موضوع جابجایی و فروش ساختمان زندانهای استان البرز و تهران برگزار شد. در مناطق زلزله خیز ساخت سازه با تمهیدات ویژه تری انجام می شود.

طراحی معماری این پروژه طرح 5 معماری مجتمع مسکونی از جمله نما ها ، پلان ها و سه بعدی خارجی بر اساس سبک مدرن انجام شده است . در واقع سبک معماری بدون دکوراسیون داخلی معنای خود را از دست می دهند و این دو تکمیل کننده و مکمل هم می باشند. سازمان یاد شده موظف است قبل از فروش املاک مذکور، در جهت ایجاد ارزش افزوده و در صورت موافقت کمیسیون ماده 5 شورای عالی شهرسازی معماری ایران نسبت به تغییر کاربری املاک یاد شده اقدام کند. طراح باید بداند که سازه یا که به طراحی پلان ساختمان برای آن می پردازد در چه شرایطی قرار دارد و تحت تاثیر چه نوع عواملی است و در چه نوع اقلیم آب و هوایی قرار دارد تا نوع ساختمان و جهت قرار گیری آن و نوع سقف و … انتخاب نوع معماری ساختمان یک موضوع کاملاً شخصی است و این به صاحب خانه بستگی دارد که چه نوع سبکی را برای خانه خود بپسندد. از نظر مجموعه ما، کانسپت یک طراحی معماری، آن فرمی است که برای یک کاربری تعریف می شود، برای مثال کانسپت طراحی صورت تمامی انسان ها یک است، همه دو چشم در بالا، یک بینی در مرکز، یک لب پایین آن و …