آشنایی با انواع قالب فلزی بتن و کاربردهای آن

قالب بتن هایی که قابلیت جا به جایی دارند بیشتر از هر گزینه دیگری مورد استفاده قرار میگیرد. تا در هنگام قالب برداری با تنها دچار ضربه نشوند و جایی از آن ها مخدوش نگردد. کلمپس داکتیل:این کلمپس ها بسیار سخت و نشکن بوده و با ضربه چکش در محل خود قرار می گیرند. برای پی سازی ساختمان پس از گودبرداری باید خطوط آکس بندی شود و محل قرارگیری قالب در روی زمین مشخص گردد تا بتوان بر اساس آن فونداسیون را اجرا نمود. اکنون محل داکت ها را مشخص کرده تا بتن زیر آن ها نرود.

انتخاب روش ساخت، مصالح مناسب و در صورت لزوم پوشش مناسب سطوح داخلی قالب، به طوری که امکان دستیابی به نتایج مورد نظر مستقیماً ممکن باشد. باید تا حد امکان از وزن بسیار کمی برخوردار باشد. قالب بتنی منعطف : برخلاف همه قالب های بتنی ذکر شده در بالا ، قالب منعطف قالبی است که وزن سبک و مقاومت زیاد ورقه های پلاستیک باعث بهره بردن از سیال بودن بتن و بهینه کردن سازه های عمیق می شود. همچنین جالب است بدانید ساختار و مشخصه قالب های پلیمری به گونه ای می باشند که پس از باز کردن قالب ها فاقد نیاز به تمیز کردن می باشند. پس تنیدگی، نیاز به استفاده از تکیهگاههای میانی را برای پلهایی با دهانه بلند حذف میکند. استاندارد ASTM C260 / C260M و AASHTO M 154M / M154 و CE 204 / 1407 به بررسی مواد روغنی انواع افزودنی بتن پرداخته است. 2 اجرای این سیستم در کلیه پهنه های لرزه خیزی ایران (مطابق استاندارد (2800 حداکثر تا 15 طبقه یا50 متر از تراز پایه بلامانع است.

تولید قالب فلزی بتن

طراحی و ساخت قالب ها باید به گونه ای باشد که راحت و به سرعت بتوان آن ها را نصب و یا باز کرد. قالبهای سفارشی در مقیاس بزرگ ساخته شده از فولاد یا چوب نیاز به برنامهریزی دقیق دارد. قالب فلزی استحکام و مقاومت بالایی نسبت به قالب چوبی و دیگر قالب ها دارد. ای نوع قالب بندی نیز به دلیل هزینه پایین محبوبیت بالایی داشته و خریداران زیادی را به سمت خود جذب کرده است از دیگر مزایای آن می توان به دسترسی آسان اشاره کرد. در گذشته استفاده و ساخت قالب چوبی محبوبیت بیشتری داشت، اما امروزه به دلیل استفاده از قالبهای فلزی و مزیتهای برتری که نسبت به قالب چوبی دارد، کاربرد آن کمتر شده است. هیچ مهار بند فرعی به این قالب های فلزی وصل نشده و در نتیجه برای رفت و آمد کارگران مانعی وجود ندارد. این سیستم برای قالب بندی دال بتنی در ساختمانهای چندین طبقه مورد استفاده قرار میگیرد.

یکی از ویژگی قابل توجه این نوع قالب این است که سرعت ساختمان سازی را بالا برده و باعث صرفه جویی در زمان می شود بنابراین در پروژه هایی که باید در زمان کوتاهی به انتها برسند استفاده از این نوع قالب می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد . هزینه مصالح، ساخت و اجرای قالب بتنی بستگی به شکل قالب بتن و دشواری ساخت آن و نوع مصالح مصرفی دارد که در برخی موارد ممکن است قالب بندی بتن تا بیش از 75 درصد هزینه یک عضو بتنی را به خود اختصاص می دهد . در این سطح از بازرسی، بخشهای معرف یک سازه مورد ارزیابی قرار میگیرند.

بولت تمام رزوه: از بولت های تمام رزوه برای اتصال دو وجه قالب فلزی بتن که روبروی هم قرار دارند استفاده می شود. خرید و فروش قالب بتن فلزی مدولار نو و دست دوم ، جک سقفی صلیبی ، داربست مثلثی و امگا و چکش ، لوله داربست نو و دست دوم ، تخته قالب بندی ، پلی وود روسی اندونزی چینی ، پین و گوه ، سولجر ، گیره قالب بندی ، بلت تمام رزوه و عصایی ، قیچی میلگرد ، خم کن ، خاموت زن ، ارماتور بند ، اسپیسر ، بست داربست ، رابط ، گیره خروسکی ، مهره ، واشر کاس و دو لول ، میان بلت آب بند چدنی و فنری و … مهره خروسکی:نحوه کار مهره های خروسکی به این صورت است که بولت تمام رزوه از داخل سوراخ عبور کرده و توسط مهره خروسکی از دوطرف مهار میشود.

قالب بندی تیر ها به این صورت است که دو قطعه در اطراف و یک قطعه در کف به کار برده میشود قطعه ای که در کف است را پوتر و قطعه به کار رفته در کنار را آویز می گویند. روش لغزنده یک روش پیوسته بوده که پس از هر بار بتن ریزی از طریق جک های هیدرولیکی قالب ها را به سمت بالا می کشند. با توجه به اینکه مواد اولیه دائماً در حال نوسانات قیمت هستند نمی توان یک قیمت ثابت را تعیین کرد قالب بتن به دو صورت لبه خم و تسمه ای تقسیم می شود و قالب بتن لبه خم از تسمه ای بیشتر است چرا که مواد اولیه به کار رفته در قالب لبه خم بیشتر بوده و همچنین سبکتر و بهتر از تسمه ای عمل کرده است. این روش که بیشتر در ساختمان هایی که دیوار بلند دارند به کار برده می شود سرعت عمل آن بالاتر و تعداد دفعات بهکار بردن قالب نیز بیشتر است.

این عملیات از نظر اقتصادی و اجرایی تاثیر زیادی بر روی ساختمان سازی دارد. به طورکلی به منظور استفاده از قالب های بتن برای قالب بندی لازم است تا یکسری از نکات به طور کامل پوشش داده شده و در نظر گرفته شوند. اتصال این نوع از قالبها به هم، میتواند با استفاده از گوه، سنجاق، پین و… بتن یکی از پرکاربردترین مصالح در ساختمان سازی سازی است که از سیمان مایع و مصالح درشت تشکیل شده و به عنوان اتصال دهنده در ساختمان سازی کاربرد کاربرد دارد. پین و گوه: از این قطعه برای اتصال پانل های قالب های بتن به یکدیگر استفاده می شود.

کارخانه تولید قالب بتن

گاهی این تفاوت قیمت در ورق ها به ۷۰۰ هزار تومان نیز خرید جک سقفی میرسد. همانطور که از نام محصول نیز پیداست، وجود آب در این ماده سبب سازگاری بیشتر با محیط زیست میشود. میان بولت چدنی: از این قطعه برای آب بندی بتن استفاده می شود. قالب فلزی بتن یکی از پرکاربردترین و مناسب ترین متریال و لوازم برای ساختمان سازی به حساب می آید و معمولا در ساخت و اجرای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. حال به تعریف این نوع قالب ها و انواع آن ها می پردازیم . این روش که نوعی تولید صنعتی ساختمان بتن مسلح محسوب میشود، بیشتر در انبوهسازی و بلند مرتبه سازی استفاده میشود . هزینهای که برای روغن قالب بتن صرف میشود، نباید به صورت تک بعدی در نظر گرفت.

طراحی قالبهای مورد نظر باید به گونهای انجام شود که بتوان با رعایت استانداردها به تعداد دفعات هر چه بیشتر از آنها در قالب بندی استفاده کرد. پس بهترین گزینه برای استفاده در ساخت و سازها قالب بتن فلزی می باشد زیرا با اینکه وزن بیشتری دارند و گران تر هستند اما مقاومت بالا و قابلیت استفاده به تعداد دفعات بیشتری دارند. قالببندی باید به گونه ای انجام شود که پس از اجرای بتون بتوان به راحتی آن را از سازه جدا نمود. سپس بتن ریزی تیرها و سقف انجام میگردد. امروزه این نوع قالب ها از جمله رایج ترین قالب های مورد استفاده در پی ریزی ساختمان هستند، زیرا به راحتی می توان آن ها را حمل نمود و در هر نوع سیستم اجرایی به کار برد. زمانی میتوان قالب بندی را جدا کرد که بتن به حداکثر استحکام خود رسیده باشد و بتواند نیرو های وارده را تحمل کرده و در برابر نیروها تغییر شکل ندهد.

قالب بتن مدولار

قالب مدولار : یکی از مرسوم ترین سیستمهای قالب بندی قالب های مدولار می باشد که در انواع سایزها تولید میشود سایc های مرسوم آن یک متری یک و نیم متری و دو متری میباشد و در عرض های ۱۰ الی ۵۰ سانت تولید می شود . این قالب ها با ابعاد ثابت ۱ و ۱/۵ و ۲ متری درطول و ابعاد متغیر ۱۰ الی ۵۰ سانتی در عرض و دردو نوع خم دوبل و تسمه ای جوشی درراستای یک هدف تولید می شوند. این قالب ها می توانند با شیار یا بدون شیار در فاصله یک فوت باشند . قسمت اصلی قالب که همان طرح پایه ریزی شده است از چوب و قسمت های چوبی استفاده شده است و هنگام بهکارگیری در ساختمان بست هایی را بین آنها قرار می دهند تا استحکام شان بالا رود برای نصب بست ها دو عدد چهار تراش با فاصله معینی از هم قرار می دهند.

شرکت قالب بتن

ورقهای فلزی را پهن کرده که به عنوان قالب زیر بتن استفاده می شوند. به همین دلیل، عرشه پلهای کابلی باید برای تحمل این فشارها تقویت شده باشد. تسمه های موجود در قالب بتن مدولار نه تنها نقش تقویت کننده را برعهده دارند ، بلکه سبب متصل کردن قطعات قالب و پشت بند ها به یکدیگر می شود. سرعت سرهم کردن این قالب بالا بوده و هزینه پایینی دارد. قیمت قالب بتن نو به قیمت مواد اولیه، دستمزد پرسنل و هزینه متعلقات دیگر بستگی دارد. این تیرهای چوبی به گونه ای هستند که یک سر آن ها درون زمین و سر دیگر به قالب متصل می شود.

تولید قالب بتن

1. یکی از مراحل که مهندسین همیشه در مورد آن توصیه می کنند بررسی چند باره آرماتور قبل از بتن ریزی است. یکی از مناطقی که باید حتماً برای آن قالب بندی را به کاربرد تیر های ساختمانی می باشند. میگذارید تا سرد شده و به دوام و استحکام بالا برسد. این قالب فلزی از فولاد کربن برای مقاومت و دوام چندبرابر ساخته شده است . برای آنکه بتن فشار زیادی به قالب نیاورد و همچنین پایداری قالب تضمین شود یکسری تیرک های چوبی که به آنها دستک گفته میشود به کار برده می شوند. این نوع قالب از پنل های به هم چسبیده تشکیل شده است. برای این کار از نبشی رامکا با پایه های نگهدارنده نبشی بر قالب زیرین استفاده می شود.

خرید قالب بتن دست دوم

جالب است بدانید که قالب فلزی بتن ، در شمار قالب هایی قرار دارد که با ورود به عرصه ساخت و ساز ، تغییراتی عظیم را به همراه آورده است ؛ تغییراتی که علاوه بر افزایش سرعت پروژه های در حال اجرا از استحکام و دقت بیشتری در ساخت سازه های بتنی، خصوصا ستون ها برخوردار می باشد . بنابراین اگر میخواهید قیمت قالب بتن را بدانید لازم است که نوع و جنس آن را اول تعیین نمایید و بعد از آن از هزینه که بابت آن میخواهید بپردازید مطلع شوید. این نوع از هزینه شامل هزینههایی است که می­توان آن­ها را به کار مشخصی مربوط دانست. لازم به ذکر است بهترین ورق برای بتن ریزی ورق فولاد مبارکه است. لازم به ذکر است در پروژههای سنگین ساختمانی استفاده از داربست توصیه می شود.

برای افزایش مقاومت تیرها از پشت بندهای خاصی که با آنها دستک تیر گفته می شود استفاده می شود. در بسیاری از پروژه های عمرانی به دلیل عدم آگاهی مصرف کنندگان استفاده از روغن سوخته و گازوییل مرسوم شده و این امر باعث بروز مشکلاتی مانند تغییر رنگ در سطح مقاطع ، دفرمه شدن قالب ها و کنده شدن قالب ها شده است . قیمت ورق ها نیز روز به روز در حال افزایش و یا کاهش است. این قالب در پی سازی ساختمان های معمولی به کار می رود و نیز اين نوع قالب براي شالوده ها وديوارهاي حايل مجاور خاك مورد استفاده قرار ميگيرد.

میان بولت های چدنی که از کیفیت خوبی برخوردار بوده مقاومت بالایی به بتن شما می دهند و از فشارهای وارده جلوگیری میکنند. قالب بندی مدولار علاوه بر پایداری بالایی که دارند بسیار پر مزیت بوده و بصرفه است. شبکهای که میتواند در ارتفاع کم، صرفا از ستونهای دو لوله بازشونده با سرجک ثابت یا متحرک تشکیل شده باشد و یا ترکیبی از اسکافلدهای مدولار با عضوهای عمودی، افقی و مورب، این نقش را در سازههای مرتفعتر و دالهای ضخیمتر ایفا سازد. برخی شرکتها با حذف هزینههای اضافی باعث ثابت ماندن قیمت محصولات خود و جذب مشتری بیشتر میشوند. باعث اثرات نامطلوب بر روی بتن خواهد شد. قالب هوپاد : قالب هوپاد نامه قالب بندی فلزی و چوب است در این سیستم معمولا روی ها چوبی و بدنه فلزی است و در نوعی که به نام سیستم میز پرنده نیز معروف است و برای سقف استفاده می گردد که روی چوب و زیر از اسکافلد استفاده می شود نوع دیگری از آن قالب دیوار یک طرفه و دوطرفه چوبی می باشد که هم رویه و بدنه از چوب و h20 ساخته می شود .

قالب تونل فرم